Wild Mammals (Hunting with Dogs) Bill — Mink — 13 Mar 1998

Motion made, and Question put, That the clause be read a Second time:--

The House proceeded to a Division--

Historical Hansard | Online Hansard |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con3 39 (+2 tell)027.2%
Lab128 (+2 tell) 1031.4%
LDem7 1017.4%
SNP1 0016.7%
UUP0 1010.0%
Total:139 42028.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AtkinsonHexhamContellaye
Crispin BluntReigateConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Mr Michael ColvinRomseyConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
John GummerSuffolk CoastalConaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Mr Michael HeseltineHenleyConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)tellaye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
David AmessSouthend WestConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyConabsent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringConabsent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastConabsent
David LidingtonAylesburyConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
David WillettsHavantConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Independent Conservativeabsent
Kate HoeyVauxhallLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)tellno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Michael FosterWorcesterLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
John HeppellNottingham EastLabtellno
Keith HillStreathamLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Ruth KellyBolton WestLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLabno
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLababsent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)absent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Mr Jamie CannIpswichLababsent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
David DrewStroudLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Lababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)absent
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
John GroganSelbyLababsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Lababsent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLababsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLababsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David KidneyStaffordLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Martin LintonBatterseaLababsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Mr David LockWyre ForestLababsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)absent
John McAllionDundee EastLababsent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Anne McGuireStirlingLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Gordon PrenticePendleLababsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)absent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Mr Roger StottWiganLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Don TouhigIslwynLababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Claire WardWatfordLababsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDemno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemabsent
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPno
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive