Amendment proposed, at the end of the Question, to add,
But humbly regret, while supporting some proposals in the Gracious Speech, such as those which address the issues of ending the voting rights of hereditary peers and improving the administration of the tax and national insurance system, the absence
of key measures in the Gracious Speech to modernise the United Kingdom, including a comprehensive package of environmental policies to tackle pollution, reduce car journeys and switch travel to public transport, a second tier pension scheme, a judicial process to replace the Child Support Agency and the introduction of a parliamentary committee to scrutinise arms exports; believe that additional measures to improve public health, reduce class sizes, abolish tuition fees, widen the provision of early years education and to tackle age discrimination and other forms of inequality should have been brought forward; call for urgent measures to pave the way for Britain's membership of a successful single currency and to grant proper financial independence and a fair and proportional voting system to local government; further regret any delays in introducing a Food Standards Agency; deprecate the absence of rapid progress on measures to ensure a wide-ranging Freedom of Information Act, to pave the way for a referendum on a fair voting system for the House of Commons and to deliver a fully reformed and predominantly elected Second Chamber; and support all possible early steps to speed the passage of the European Parliamentary Elections Bill in order to allow the 1999 European parliamentary elections to be held under a fairer, proportional, voting system.--[ Mr. Beith. ]
Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 33 (Calling of amendments at end of debate), That the amendment be made:--
The House divided: Ayes 51, Noes 317.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | absent |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | absent |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Peter Atkinson | Hexham | Con | absent |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | absent |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | absent |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | absent |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | absent |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | absent |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | absent |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | absent |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con | absent |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | absent |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | absent |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | absent |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | absent |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | absent |
Mr Michael Colvin | Romsey | Con | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | absent |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | absent |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | absent |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | absent |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | absent |
Mr David Faber | Westbury | Con | absent |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | absent |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con | absent |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | absent |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | absent |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | absent |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
Edward Garnier | Harborough | Con | absent |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | absent |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | absent |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
Mr Alastair Goodlad | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | absent |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | absent |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | absent |
John Greenway | Ryedale | Con | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | absent |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | absent |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | absent |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | absent |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | absent |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | absent |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
John Horam | Orpington | Con | absent |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | absent |
Michael Jack | Fylde | Con | absent |
Robert Jackson | Wantage | Con | absent |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | absent |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | absent |
Robert Key | Salisbury | Con | absent |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | absent |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
David Lidington | Aylesbury | Con | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | absent |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | absent |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | absent |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | absent |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | absent |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | absent |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | absent |
Mr John Major | Huntingdon | Con | absent |
Humfrey Malins | Woking | Con | absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | absent |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | absent |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | absent |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | absent |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | absent |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
Mr David Prior | North Norfolk | Con | absent |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | absent |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | absent |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | absent |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | absent |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | absent |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | absent |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | absent |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | absent |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | absent |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Richard Spring | West Suffolk | Con | absent |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | absent |
Anthony Steen | Totnes | Con | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | absent |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | absent |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Mr John Taylor | Solihull | Con | absent |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | absent |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | absent |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | absent |
Peter Viggers | Gosport | Con | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | absent |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | absent |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | absent |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | absent |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | absent |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | absent |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con | absent |
Ann Winterton | Congleton | Con | absent |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | absent |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con (front bench) | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | aye |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Independent Labour | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | no |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Dr David Clark | South Shields | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | no |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | no |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | tellno |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | no |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | no |
Fiona Jones | Newark | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | no |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | tellno |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | no |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab (minister) | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | no |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | no |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | no |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | absent |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | absent |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | absent |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | absent |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | absent |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | absent |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | absent |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | absent |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab | absent |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | absent |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | absent |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | absent |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | absent |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | absent |
Mr Bernie Grant | Tottenham | Lab | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | absent |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | absent |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | absent |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | absent |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | absent |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab (minister) | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | absent |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | absent |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | absent |
John McAllion | Dundee East | Lab | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | absent |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | absent |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | absent |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | absent |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | absent |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | absent |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | absent |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | absent |
Christine Russell | City of Chester | Lab | absent |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | absent |
Angela Smith | Basildon | Lab | absent |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | absent |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | absent |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | absent |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | absent |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | tellaye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | tellaye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | aye |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | aye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
John Swinney | North Tayside | SNP | aye |
Andrew Welsh | Angus | SNP | aye |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | absent |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | absent |
Mr Clifford Forsythe | South Antrim | UUP | absent |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | absent |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |