Sub-post Offices — 12 Apr 2000

Question, That the proposed words be there added, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments): --

The House divided: Ayes 310, Noes 167.

Historical Hansard | Online Hansard |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 125 (+2 tell)079.4%
Independent0 1033.3%
Lab310 (+2 tell) 0075.2%
LDem0 36078.3%
PC0 2050.0%
UUP0 3030.0%
Total:310 167075.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Patrick CormackSouth StaffordshireConno
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantageConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConno
Robert KeySalisburyConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)tellno
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetConno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireConno
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)tellno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)tellaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLabaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLabaye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
John McAllionDundee EastLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)tellaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Andrew DismoreHendonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Mrs Eileen GordonRomfordLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Peter HainNeathLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Bill RammellHarlowLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDemno
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPno
John TaylorStrangfordUUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive