Human Fertilisation and Embryology (Research Purposes) Regulations — 19 Dec 2000

The majority of MPs voted in favour[1] of the Human Fertilisation and Embryology (Research Purposes) Regulations which said:[2]

  • Research licences may be authorised under the Human Fertilisation and Embryology Act 1990[3] for the purposes of
  • increasing knowledge about the development of embryos;
  • increasing knowledge about serious disease, or
  • enabling any such knowledge to be applied in developing treatments for serious disease.

A list of such licenses would be useful to link to from here.

Historical Hansard | Online Hansard |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con61 79087.5%
DUP0 30100.0%
Independent1 10100.0%
Lab273 (+2 tell) 76 (+1 tell)084.6%
LDem28 11083.0%
PC2 1075.0%
SNP1 0016.7%
UUP0 3 (+1 tell)044.4%
Total:366 174084.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConaye
Mr Michael HeseltineHenleyConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantageConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Robert KeySalisburyConaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Mr John MajorHuntingdonConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireConaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TownendEast YorkshireConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
David WilshireSpelthorneConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyConno
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Mr David FaberWestburyConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
John HoramOrpingtonConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
David MacleanPenrith and The BorderConno
Humfrey MalinsWokingConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Michael TrendWindsorConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Ann WintertonCongletonConno
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
George YoungNorth West HampshireConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUPno
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentaye
Mr Martin BellTattonIndependentno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Ms Judith ChurchDagenhamLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Ron DaviesCaerphillyLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)tellaye
Patrick HallBedfordLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Sandra OsborneAyrLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
David DrewStroudLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabtellno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
George MudieLeeds EastLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLabno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Peter HainNeathLababsent
David HansonDelynLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Lababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemno
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)no
Mr William RossEast LondonderryUUPno
Martin SmythBelfast SouthUUPtellno
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email team@publicwhip.org.uk

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive