I beg to move amendment No. 1, in page 1, line 9, after "10", insert-
'other than Article 2, paragraphs 2, 3, 5, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 29, 30, 32, 36 subsection (b), 37 sub-section (b) as it relates to qualified majority voting, 41, 42 as it relates to qualified majority voting, and 44.'.
Question put, That the amendment be made:-
The Committee divided: Ayes 149, Noes 349.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con | aye |
John Baron | Billericay | Con | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | tellaye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | tellaye |
Damian Green | Ashford | Con | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Con | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
John MacDougall | Central Fife | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | tellno |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab | no |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab | no |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Lab | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst Lab | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | tellno |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | no |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | no |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | no |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | no |
Michael Weir | Angus | SNP | no |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst UUP (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |