Select Committees — Accommodation and Works — Treasury — 16 Jul 2001 at 19:16

Motion made, and Question proposed,

That Mr. Nigel Beard, Mr. Jim Cousins, Mr. Michael Fallon, Mr. David Laws, Mr. John McFall, Kali Mountford, Mr. George Mudie, Dr Nick Palmer, Mr. James Plaskitt, Mr. David Ruffley and Mr. Andrew Tyrie be members of the Treasury Committee.-<[i>Mr. McWilliam, on behalf of the Committee of Selection.]

Manuscript amendment proposed: Line 1, leave out "Mr. David Laws" and insert "Mr. Alex Salmond".-<[i>Mr. Salmond.]

The House divided: Ayes 52, Noes 351.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleConaye
John BaronBillericayConaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conno
John HoramOrpingtonConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
Patrick MercerNewarkConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Anthony SteenTotnesConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Paul FlynnNewport WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Janet DeanBurtonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLabno
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLabno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)tellno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLabno
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)tellno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Patsy CaltonCheadleLDemno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemno
Don FosterBathLDemno
Sandra GidleyRomseyLDemno
Mr Matthew GreenLudlowLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemno
Paul KeetchHerefordLDemno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemno
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCtellaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNPaye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)tellaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive