MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab | aye |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Mr Paul Daisley | Brent East | Lab | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | aye |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab | aye |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | aye |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | aye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | aye |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
John Battle | Leeds West | Lab | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | aye |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab | aye |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | aye |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
David Lammy | Tottenham | Lab | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |