I beg to move,
That this House notes the serious breaches by Sinn Fein/IRA of their obligations under the Belfast Agreement and the ceasefire, which have been recognised by the Government in the decision to suspend the devolved institutions in Northern Ireland; believes that good faith has not been observed by Sinn Fein/IRA; and, unless Sinn Fein honourable Members commit themselves to a public statement that all terrorist organisations, including the IRA, should rescind violence, resolves to rescind the resolution of 18th December 2001 granting facilities and other support to Sinn Fein honourable Members who have chosen not to take their seats.
I beg to move, To leave out from XHouse" to the end of the Question, and to add instead thereof:
Xrecognises the fundamental need for the affairs of Northern Ireland to be settled on an exclusively peaceful, democratic and inclusive basis; and does not believe that expelling any party to the peace process from the parliamentary precincts is likely to encourage them to renounce violence and to pursue a political settlement within that process."
Question put, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 140, Noes 336.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | tellaye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | tellaye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | tellno |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | tellno |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | no |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst UUP (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | aye |