Regional Assemblies (Preparations) Bill — 26 Nov 2002 at 22:00

Question accordingly negatived.

Main Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 62 (Amendment on second or third reading).

The House divided: Ayes 386, Noes 134.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)tellno
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyConno
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)tellno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)tellaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabtellaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mr John HumeFoyleSDLPaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive