Student Finance — 23 Jun 2003 at 18:52

I beg to move,

That this House calls on the Government not to allow universities to introduce top-up fees.

I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"congratulates the Government on its plan to abolish up-front tuition fees and to raise the threshold for repayment of loans from £10,000 to £15,000; endorses the further steps that the Government is taking to widen participation amongst students from deprived backgrounds-the establishment of the Office for Fair Access, the introduction from 2004–05 of a £1,000 grant for students from the poorest backgrounds and better support for part-time students; welcomes the sustained investment in higher education through annual increases of 6 per cent. in real terms over the next three years; and recognises the need to maintain UK universities at the forefront of world research and to equip the UK workforce with the high level skills needed to compete in the global marketplace."

Question put, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 193, Noes 267.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayConaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldConaye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)tellno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Howard StoateDartfordLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)tellaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDemaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)tellaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive