Those voting No rejected the motion before Parliament, which read:
This House notes with concern the deteriorating security situation in Iraq and the Middle East and the impact on public opinion in Iraq of the reports of mistreatment of Iraqi citizens and detainees; believes that progress in Iraq is only possible if the role of the United Nations is expanded and enhanced and the transfer of sovereignty to the Iraqis on 30th June is real and visible; recalls that on 18th March 2003 when this House endorsed military action against Saddam Hussein it did so on an understanding that progress on the road map for a peace settlement between Israel and the Palestinians would be a priority for Her Majesty's Government; expresses its disappointment that recent events have made the achievement of a negotiated two state solution more difficult and less likely; recognises the bravery and professionalism of British armed forces serving in Iraq in difficult and dangerous circumstances; calls upon Her Majesty's Government not to commit any further troops unless requested by United Kingdom commanders in Iraq for the purposes of securing the safety of British forces and the fulfilling of Britain's legal obligations under international law towards the inhabitants of Iraq; and further declares that any such troops should remain under United Kingdom operational command and within the area currently under United Kingdom control.
The new amendment that was proposed in its place and passed without a vote read:
This House welcomes the work being done by the UK and its Coalition partners to establish stability and security in Iraq; regards any mistreatment of Iraqis by Coalition forces to be unacceptable; recognises the bravery and professionalism of British forces in Iraq in assisting the Iraqi people in rebuilding Iraq; applauds the work of the UN Secretary-General's special adviser, Lakhdar Brahimi, for his contribution to helping establish a sovereign Iraqi Interim Government which will assume power by 30th June; and supports the Government in its efforts to secure a new Security Council resolution and deliver the wishes of the Iraqi people for a sovereign, stable and democratic Iraq.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | no |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con (front bench) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | no |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | no |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Michael Mates | East Hampshire | Con | no |
Francis Maude | Horsham | Con | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con | no |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | Con | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | absent |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | absent |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | absent |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | absent |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | absent |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con (front bench) | absent |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | absent |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | absent |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | absent |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | absent |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | absent |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | absent |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | absent |
John Redwood | Wokingham | Con | absent |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | absent |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | absent |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Anthony Steen | Totnes | Con | absent |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | absent |
Mr John Taylor | Solihull | Con | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | absent |
Peter Viggers | Gosport | Con | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst DUP (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Independent | absent |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | absent |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | tellno |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | tellno |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab (minister) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | absent |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | absent |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | absent |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | absent |
John Battle | Leeds West | Lab | absent |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | absent |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | absent |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | absent |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab | absent |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | absent |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab | absent |
John Cryer | Hornchurch | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | absent |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | absent |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | absent |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | absent |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | absent |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | absent |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | absent |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | absent |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | absent |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab (minister) | absent |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | absent |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | absent |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | absent |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | absent |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | absent |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | absent |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | absent |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | absent |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | absent |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | absent |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | absent |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab | absent |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | absent |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | absent |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | absent |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | absent |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab | absent |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | absent |
Chris Mole | Ipswich | Lab | absent |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | absent |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | absent |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | absent |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | absent |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | absent |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | absent |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Andy Reed | Loughborough | Lab | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | absent |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | absent |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | absent |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | absent |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | absent |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | absent |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | absent |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab (minister) | absent |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | absent |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Patsy Calton | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | tellaye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | tellaye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | absent |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | absent |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC (front bench) | absent |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | aye |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP (front bench) | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | Speaker (front bench) | absent |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP | no |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |