I beg to move,
That this House notes the rising tide of firearms offences that has led to one gun crime being committed every hour; is appalled by the recent spate of gun-related incidents across the country; believes that after seven years the Government has failed to deal with the scourge of guns in towns and cities; further notes the link between gun crime and drugs; deplores the rise in violent crime; resolves that 40,000 more police are needed on the streets to reverse this trend; and believes that local communities should be given greater freedom to direct the efforts of their police force if streets are to be made safer.
I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:
"welcomes the record falls in crime achieved by this Government since 1997, recognising that the chances of becoming a victim of crime are now at their lowest level since records began and that gun crime fatalities are falling; recognises that these achievements are the result of record numbers of police officers on the streets, reinforced for the first time by Community Support Officers; welcomes the Government's achievements in reducing anti-social behaviour which has blighted the lives of too many of the most vulnerable people; and supports the Government's continuing programme of action to tackle crime, including the recruitment of 25,000 Community Support Officers and wardens, the provision of extra prison capacity and tougher penalties for those who break the law."
Question put, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 163, Noes 290.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem (front bench) | aye |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con | tellaye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con (front bench) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | tellaye |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con (front bench) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab (minister) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab (minister) | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | tellno |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab (minister) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | tellno |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab (minister) | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab (minister) | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab (minister) | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab (minister) | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab (minister) | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | absent |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | absent |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | absent |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab (minister) | absent |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | absent |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | absent |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | absent |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | absent |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | absent |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | absent |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP (front bench) | absent |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab (minister) | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | absent |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | absent |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | absent |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | absent |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab (minister) | absent |
Patsy Calton | Cheadle | LDem (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | absent |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | absent |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab (minister) | absent |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | absent |
Mr Tony Colman | Putney | Lab (minister) | absent |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab | absent |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con (front bench) | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | absent |
John Cryer | Hornchurch | Lab | absent |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | absent |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | absent |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | absent |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | absent |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | absent |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | absent |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst DUP (front bench) | absent |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | absent |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | absent |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab (minister) | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | absent |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP (front bench) | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | absent |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | absent |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | absent |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Independent | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Edward Garnier | Harborough | Con | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Mr Parmjit Gill | Leicester South | LDem | absent |
James Gray | North Wiltshire | Con | absent |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem (front bench) | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | absent |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | Deputy Speaker | absent |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab (minister) | absent |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | absent |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | absent |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | absent |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | absent |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | absent |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | absent |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab (minister) | absent |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab (minister) | absent |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab (minister) | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab | absent |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | absent |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | absent |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | absent |
John MacDougall | Central Fife | Lab (minister) | absent |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | absent |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | absent |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | absent |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem (front bench) | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | Speaker (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab (minister) | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP (front bench) | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab (minister) | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | absent |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | absent |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab (minister) | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | absent |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab (minister) | absent |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | absent |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | absent |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab (minister) | absent |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | absent |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | absent |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | absent |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | absent |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab (minister) | absent |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | absent |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | absent |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP (front bench) | absent |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab (minister) | absent |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | absent |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | absent |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab (minister) | absent |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | absent |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | absent |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | absent |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | absent |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | absent |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | absent |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab | absent |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | absent |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | absent |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | absent |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | absent |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | absent |