The issue in this division was a Liberal Democrat amendment to the Loyal Address thanking the Queen for making the Queen's Speech. The amendment[1] would have added an expression of regret that the speech did not include various proposals which were favoured by the Liberal Democrats. The Liberal Democrat amendment indicated they would liked to have seen proposals:
-
For reform of the electoral system
-
Against compulsory ID Cards
-
For more police on the street
-
For a local income tax
-
For free long term care for the elderly
-
For simplifying the pensions system in a manner which promotes saving
-
To reverse the decision to bring in tuition, and top-up fees for university students
-
For specific measures to tackle climate change
-
To clarify the responsibilities of the Prime Minister, with respect to Parliament particularly in relation to a decision to go to war.
Those voting Aye were agreeing with the Liberal Democrats and calling for these items of legislation to be brought forward. Those voting No were disagreeing.
----
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | tellaye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | tellaye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
David Anderson | Blaydon | Lab | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Edward Balls | Normanton | Lab | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | no |
Celia Barlow | Hove | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab | no |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | tellno |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Robin Cook | Livingston | Lab | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Siân James | Swansea East | Lab | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
John MacDougall | Glenrothes | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | tellno |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Lab | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |