Government of Wales Bill — [2nd Allotted Day] — New Clause 2 — referendum not to be held more than ten years after passing of act — 28 Feb 2006 at 19:45

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 136, Noes 324.

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 130 (+2 tell)067.3%
DUP0 6066.7%
Ind1 0050.0%
Lab274 (+2 tell) 0078.2%
LDem42 0066.7%
PC2 0066.7%
SNP5 0083.3%
Total:324 136073.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorConaye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestConaye
Michael AncramDevizesConaye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkConaye
Tony BaldryBanburyConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyConaye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Peter BoneWellingboroughConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchConaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Douglas CarswellHarwichConaye
Christopher ChopeChristchurchConaye
James ClappisonHertsmereConaye
Greg ClarkTunbridge WellsConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConaye
David DaviesMonmouthConaye
Philip DaviesShipleyConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastConaye
Philip DunneLudlowConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)tellaye
Michael FallonSevenoaksConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkConaye
David GaukeSouth West HertfordshireConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringConaye
Adam HollowayGraveshamConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodConaye
Michael JackFyldeConaye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireConaye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Michael MatesEast HampshireConaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinConaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldConaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireConaye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Conaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Andrew TyrieChichesterConaye
Edward VaizeyWantageConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneConaye
Ben WallaceLancaster and WyreConaye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)tellaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Rob WilsonReading EastConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Jeremy WrightRugby and KenilworthConaye
George YoungNorth West HampshireConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireConabsent
John BercowBuckinghamwhilst Conabsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
William CashStoneConabsent
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Conabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Conabsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetConabsent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConabsent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Stewart JacksonPeterboroughConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughConabsent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeConabsent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conabsent
Michael PenningHemel HempsteadConabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingConabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessConabsent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Sir Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
David TredinnickBosworthConabsent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Tim YeoSouth SuffolkConabsent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speakerabsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speakerabsent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUPaye
Jeffrey M DonaldsonLagan ValleyDUPaye
Ian PaisleyNorth AntrimDUPaye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUPabsent
Sammy WilsonEast AntrimDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndno
Peter LawBlaenau GwentIndabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Ian AustinDudley NorthLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (PPS)no
Vera BairdRedcarLab (PPS)no
Edward BallsNormantonLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabno
Celia BarlowHoveLabno
Kevin BarronRother ValleyLabno
John BattleLeeds WestLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLabno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabno
Bob BlizzardWaveneyLab (PPS)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (PPS)no
Chris BryantRhonddaLab (PPS)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (PPS)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (PPS)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Rosie CooperWest LancashireLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
David CrausbyBolton North EastLabno
Mary CreaghWakefieldLabno
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (PPS)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (PPS)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Jim DevineLivingstonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)tellno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Frank DoranAberdeen NorthLabno
Jim DowdLewisham WestLabno
David DrewStroudLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (PPS)no
Michael FosterWorcesterLab (PPS)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Hywel FrancisAberavonLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLabno
Nia GriffithLlanelliLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (PPS)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
David HamiltonMidlothianLabno
David HansonDelynLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (PPS)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLabno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (PPS)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (PPS)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (PPS)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLabno
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Lindsay HoyleChorleyLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (PPS)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLab (PPS)no
Helen JonesWarrington NorthLabno
Kevan JonesNorth DurhamLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (PPS)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLabno
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Barbara KeeleyWorsleyLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (PPS)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (PPS)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLab (PPS)no
Andrew LoveEdmontonLabno
Ian LucasWrexhamLab (PPS)no
John MacDougallGlenrothesLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (PPS)no
Shahid MalikDewsburyLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (PPS)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
David MarshallGlasgow EastLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLabno
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (PPS)no
John McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Jim McGovernDundee WestLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (PPS)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
Edward MilibandDoncaster NorthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (PPS)no
Madeleine MoonBridgendLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Jessica MordenNewport EastLabno
Kali MountfordColne ValleyLab (PPS)no
George MudieLeeds EastLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Albert OwenYnys MônLabno
Nick PalmerBroxtoweLab (PPS)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Stephen PoundEaling NorthLab (PPS)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLab (PPS)no
Jamie ReedCopelandLabno
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (PPS)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (PPS)no
Christine RussellCity of ChesterLab (PPS)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow CentralLabno
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (PPS)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (PPS)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (PPS)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (PPS)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (PPS)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (PPS)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Ian StewartEcclesLab (PPS)no
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (PPS)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (PPS)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Neil TurnerWiganLab (PPS)no
Kitty UssherBurnleyLabno
Keith VazLeicester EastLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLabno
Lynda WalthoStourbridgeLab (PPS)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLabno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (PPS)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
David AndersonBlaydonLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLababsent
Joe BentonBootleLababsent
Liz BlackmanErewashLab (PPS)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
Paul ClarkGillinghamLab (PPS)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Sadiq KhanTootingLababsent
David KidneyStaffordLab (PPS)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Martin LintonBatterseaLab (PPS)absent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John McFallWest DunbartonshireLababsent
Ann McKechinGlasgow NorthLababsent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLababsent
Anne MoffatEast LothianLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Paul MurphyTorfaenLababsent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLababsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Lababsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (PPS)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDemno
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDemno
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDemno
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDemno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemno
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Nicholas CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDemabsent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDemabsent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowResabsent
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speakerabsent
Lady HermonNorth DownUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive