Those voting No rejected a change to the new clause that had just been added into the Animal Welfare Bill by Division 187.
The change would have removed the exception to the ban on the docking of dogs' for working dogs by deleting the subsections (3) to (6) which defined what a working dog was. Had this change been accepted (by there being more Aye voters than No voters), the removal of a dog's tail would only be lawful for the purposes of medical treatment.
The amendment was supported by a wide coalition of animal welfare groups, including the RSPCA, but was opposed by shooting interests such as the Countryside Alliance and the British Association for Shooting and Conservation.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Hornchurch | Con | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Con (front bench) | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | tellno |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | tellno |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | no |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst Con (front bench) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Iris Robinson | Strangford | DUP | no |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | tellaye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab (minister) | aye |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | tellaye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
John MacDougall | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | no |