I beg to move, That the clause be read a Second time.
Question put, That the amendment be made:-
The House divided: Ayes 116, Noes 304.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | tellaye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Con | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | tellaye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | tellno |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow East | Lab (minister) | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | tellno |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |