The Majority voted to approve the report of the Members Estimate Committee[1], and to establish on 1 April a Communications Allowance,[2] for the purpose of assisting MPs with expenditure incurred in communicating with the public about Parliamentary business at the rate of £10,000 per year. This followed a preliminary vote the previous year.[3]
The Communications Allowance is for Parliamentary, but not party political or personal business and can be used to fund regular reports and constituency newsletters, questionnaires and surveys, petitions, targeted communications, contact cards, distributions costs including direct mailing and postage, and websites.
The type of information that is allowable includes information about the Member, information about Parliament, details of how to get in touch, on-line surgeries, details of surgeries, press releases about work as a Member, links to public service and other websites, website design and maintenance, and blogs.
The type of information that it should not be used includes business activities, fund raising, promotion of a political party, or political campaigning for or against anyone in an election.
Investigations into complaints about the use of this allowance are heard (and published) by the Standards and Privileges Committee.[4]
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Con (front bench) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | tellno |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | no |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Con (front bench) | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | tellno |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | aye |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | tellaye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | tellaye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem | no |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Steve Webb | Northavon | LDem | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | no |