Northern Rock — 12 Dec 2007 at 19:05

Question accordingly negatived.

Question, That the proposed words be there added, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments):-

The House divided: Ayes 290, Noes 222.

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 157 (+2 tell)082.0%
DUP0 3033.3%
Lab290 (+2 tell) 0083.0%
LDem0 57090.5%
PC0 2066.7%
SNP0 3050.0%
Total:290 222082.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyConno
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)tellno
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
David TredinnickBosworthConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)tellno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyConabsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Andrew TurnerIsle of WightConabsent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentabsent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)tellaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLabaye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow EastLab (minister)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
John ReidAirdrie and ShottsLabaye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLab (minister)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)absent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLababsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)absent
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Shahid MalikDewsburyLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLababsent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDemno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDemno
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive