The majority of MPs voted against adding an new paragraph to the Human Fertilisation and Embryology Bill to change the time limit for the legal termination of pregnancy from 24 weeks to 22 weeks.[1]
A preceding attempt to change the limit to 20 weeks had also failed.[2] 31 MPs voted who voted against changing to 20 weeks, voted for changing to 22 weeks.[3]
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | tellaye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | tellaye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | tellno |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Independent Labour | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | tellno |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |