I beg to move,
That this House is concerned that a failure to plan adequate prison capacity has led to the End of Custody Licence scheme and the early release of 26,000 prisoners; notes that the current rate of prisoner release is running ahead of initial projections so that an additional 5,000 prisoners will be released early in a full year; expresses grave concern that no decision on whether to suspend this scheme will be taken until 2009, at the earliest, when prison capacity reaches 86,000 due to the Government's delayed prison building programme; agrees with the Lord Chief Justice that early release schemes erode the sentences originally handed down; further notes the low levels of public confidence in community sentences; recognises the objections of local communities that prisoners released early on home detention curfew are being housed in over 150 residential areas, without consultation, under the Bail Accommodation and Support Service scheme managed by ClearSprings; further notes criticism of the Youth Justice Board for failing to meet targets on youth crime; further expresses concern over plans to link resources to sentencing through the creation of a Sentencing Commission; and calls upon the Government to introduce honesty in sentencing, cancel the End of Custody Licence scheme, suspend the Bail Accommodation and Support Service policy and take immediate steps to ensure adequate prison capacity in the interests of public safety.
I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:
"welcomes the Government's record in cutting crime by a third, its provision of 23,000 more prison places since 1997, and its commitment to create a total of 96,000 prison places by 2014, demonstrating that public protection is at the heart of its strategy; further welcomes the Government's commitment to remove the End of Custody Licence Scheme when headroom allows; notes that the use of police cells is much lower than under the previous administration; further welcomes the tough and effective community sentences that have been introduced and the work done to increase public awareness of their role and effectiveness, and the further investment in intensive alternatives to custody to continue to build the confidence of sentencers in their effectiveness, as demonstrated by significantly reduced re-offending rates; notes in respect of the Bail Accommodation and Support Service that ClearSprings is required to consult the police, local authorities and probation to avoid inappropriate property locations; considers that there should be greater consistency in sentencing and the opportunity for a focused and informed debate on sentencing provided by the work of the Sentencing Commission Working Group on the potential for a structured sentencing framework; and further welcomes the reforms which have been made to the youth justice system including the strengthening of alternatives to custody".
Question put, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 147, Noes 320.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | tellaye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | tellaye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
Tony Baldry | Banbury | Con | absent |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | absent |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | absent |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | absent |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | absent |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | absent |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | absent |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | absent |
John Greenway | Ryedale | Con | absent |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | absent |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | absent |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | absent |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | absent |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | absent |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | absent |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | absent |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | absent |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Independent Labour | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | tellno |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | tellno |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | absent |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | absent |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | absent |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | absent |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | absent |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | absent |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | absent |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | absent |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | absent |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | absent |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | absent |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | absent |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | absent |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
John MacDougall | Glenrothes | Lab (minister) | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | absent |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | absent |
David Marshall | Glasgow East | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | absent |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab | absent |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | absent |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | absent |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | absent |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | absent |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | absent |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | absent |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | absent |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | absent |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | absent |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | absent |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | absent |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | absent |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | absent |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | absent |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | absent |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | absent |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | absent |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | absent |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | absent |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | absent |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | absent |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | absent |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | absent |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | absent |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | absent |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | absent |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | absent |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | absent |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | absent |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | absent |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | absent |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | absent |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | absent |
George Galloway | Bethnal Green and Bow | Respect | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow North East | whilst Speaker (front bench) | absent |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |