MPs' salaries — £650 catch-up payment — rejected — 3 Jul 2008 at 15:05

The majority of MPs voted against the motion:[1]

  • This House notes Sir John Baker's Review of Parliamentary Pay and Allowances (Cm 7416), and is of the opinion that the recommendation in paragraph 51 of the Review for increases over three years additional to those resulting from other uprating provisions should be implemented, such that the annual salary of a Member 5 of this House should be increased on each of 1st April 2008, 1st April 2009 and 1st April 2010 by a sum of £650 in addition to (and after) any other change taking effect from that date by virtue of any other resolution of this House.

Paragraph 51 of the report says:[2]

  • I therefore recommend that the MPs’ salary with effect from 1 April 2008 should be £64,634. This is the current salary of £61,820 plus 3.5 per cent (the annual increase in the three month average Public Sector Average Earnings Index (ONS series LNNE) in January) plus £650. The MPs’ salary should increase again by the PSAEI annual percentage increase plus £650 on 1 April 2009 and 1 April 2010. Thereafter the salary should be increased each year simply by the PSAEI annual percentage increase unless the Independent Body determines differently following a review.

This catch-up payment is debated by MPs here.

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)tellaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)tellaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentaye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLabaye
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellno
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)tellno
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst UKIP (front bench)both

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive