MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | tellno |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | tellaye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | tellaye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | both |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | tellno |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | no |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
John Mason | Glasgow East | SNP | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |