Regional Accountability — Set up regional select committees — 12 Nov 2008 at 16:17

The majority of the House of Commons voted for the motion:

  • This House
  • welcomes the Third Report from the Select Committee on Modernisation of the House of Commons on Regional Accountability (HC Paper No. 282);
  • approves the proposals for regional select and grand committees for each of the English regions set out in the response from the Government in the White Paper, Regional Accountability (Cm 7376), except that the Chairmen of regional select committees shall not be paid;[2]
  • accordingly endorses the clear expectation that the regional select committees should meet significantly less frequently than departmental select committees; and
  • considers that the combination of select committees providing opportunities for inquiries and reports into regional policy and administration together with opportunities for debate involving all honourable Members from the relevant region will provide a major step forward in the scrutiny of regional policy.

The original motion[1] had been altered by a narrow vote[2] to include the requirement that the Chairmen of these regional select committees would not be paid an additional salary above their MP's wage.

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
David AmessSouthend WestConno
Michael AncramDevizesConno
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkConno
Tony BaldryBanburyConno
Gregory BarkerBexhill and BattleConno
John BaronBillericayConno
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyContellno
John BercowBuckinghamwhilst Conno
Paul BeresfordMole ValleyConno
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Peter BoneWellingboroughConno
Tim BoswellDaventryConno
Peter BottomleyWorthing WestConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
James BrokenshireHornchurchConno
Simon BurnsWest ChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
David CameronWitneyConno
William CashStoneConno
Christopher ChopeChristchurchConno
James ClappisonHertsmereConno
Greg ClarkTunbridge WellsConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Patrick CormackSouth StaffordshireConno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConno
David CurrySkipton and RiponConno
David DaviesMonmouthConno
Philip DaviesShipleyConno
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Nadine DorriesMid BedfordshireConno
James DuddridgeRochford and Southend EastContellno
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowConno
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Michael FabricantLichfieldConno
Michael FallonSevenoaksConno
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Liam FoxWoodspringConno
Christopher FraserSouth West NorfolkConno
Roger GaleNorth ThanetConno
Edward GarnierHarboroughConno
David GaukeSouth West HertfordshireConno
Cheryl GillanChesham and AmershamConno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConno
Michael GoveSurrey HeathConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Damian GreenAshfordConno
Justine GreeningPutneyConno
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldConno
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeConno
Greg HandsHammersmith and FulhamConno
Mark HarperForest of DeanConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenConno
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Mark HobanFarehamConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Philip HolloboneKetteringConno
Adam HollowayGraveshamConno
John HoramOrpingtonConno
John HowellHenleyConno
Jeremy HuntSouth West SurreyConno
Nick HurdRuislip - NorthwoodConno
Michael JackFyldeConno
Stewart JacksonPeterboroughConno
Bernard JenkinNorth EssexConno
David JonesClwyd WestConno
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Eleanor LaingEpping ForestConno
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughConno
Oliver LetwinWest DorsetConno
Julian LewisNew Forest EastConno
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Peter LuffMid WorcestershireConno
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
David MacleanPenrith and The BorderConno
Anne MainSt AlbansConno
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamConno
Theresa MayMaidenheadConno
Anne McIntoshVale of YorkConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireConno
Patrick MercerNewarkConno
Maria MillerBasingstokeConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleConno
Andrew MurrisonWestburyConno
Bob NeillBromley and ChislehurstConno
Brooks NewmarkBraintreeConno
Stephen O'BrienEddisburyConno
George OsborneTattonConno
Richard OttawayCroydon SouthConno
James PaiceSouth East CambridgeshireConno
Michael PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Mark PriskHertford and StortfordConno
Mark PritchardThe WrekinConno
John RandallUxbridgeConno
John RedwoodWokinghamConno
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConno
Andrew RobathanBlabyConno
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Laurence RobertsonTewkesburyConno
Andrew RosindellRomfordConno
David RuffleyBury St EdmundsConno
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireConno
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
Keith SimpsonMid NorfolkConno
Caroline SpelmanMeridenConno
Michael SpicerWest WorcestershireConno
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingConno
Anthony SteenTotnesConno
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleConno
Sir Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Andrew TyrieChichesterConno
Edward VaizeyWantageConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Peter ViggersGosportConno
Charles WalkerBroxbourneConno
Ben WallaceLancaster and WyreConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterConno
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Jeremy WrightRugby and KenilworthConno
George YoungNorth West HampshireConno
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUPno
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Sammy WilsonEast AntrimDUPno
Dai DaviesBlaenau GwentIndno
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Indno
Richard TaylorWyre ForestIndno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLab (PPS)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Ian AustinDudley NorthLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (PPS)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (PPS)aye
Kevin BarronRother ValleyLabaye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabaye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Lyn BrownWest HamLab (PPS)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfries and GallowayLabaye
Chris BryantRhonddaLab (PPS)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Andy BurnhamLeighLabaye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
David CairnsInverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLabaye
Paul ClarkGillinghamLab (PPS)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann CoffeyStockportLab (PPS)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLabaye
Rosie CooperWest LancashireLab (PPS)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLabaye
Mary CreaghWakefieldLab (PPS)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (PPS)aye
Tony CunninghamWorkingtonLabaye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Ian DavidsonGlasgow South WestLabaye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DowdLewisham WestLabaye
David DrewStroudLabaye
Angela EagleWallaseyLabaye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (PPS)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLab (PPS)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Hywel FrancisAberavonLabaye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLabtellaye
Nia GriffithLlanelliLab (PPS)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (PPS)aye
Peter HainNeathLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HansonDelynLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLabaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mark HendrickPrestonLab (PPS)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLab (PPS)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLabaye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (PPS)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLabaye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Kim HowellsPontypriddLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLabaye
Siân JamesSwansea EastLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLabtellaye
Helen JonesWarrington NorthLab (PPS)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Barbara KeeleyWorsleyLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (PPS)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLabaye
Ian LucasWrexhamLab (PPS)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLabaye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (PPS)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
John McFallWest DunbartonshireLabaye
Anne McGuireStirlingLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Anne MoffatEast LothianLabaye
Laura MoffattCrawleyLab (PPS)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (PPS)aye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Paul MurphyTorfaenLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (PPS)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Albert OwenYnys MônLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Stephen PoundEaling NorthLab (PPS)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLabaye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Jamie ReedCopelandLab (PPS)aye
Linda RiordanHalifaxLabaye
John RobertsonGlasgow North WestLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLab (PPS)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLab (PPS)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLabaye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (PPS)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (PPS)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh EastLabaye
Jack StrawBlackburnLabaye
Mark TamiAlyn and DeesideLabaye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Jon TrickettHemsworthLab (PPS)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLab (PPS)aye
Derek TwiggHaltonLabaye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLabaye
David WinnickWalsall NorthLabaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (PPS)aye
Iain WrightHartlepoolLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDemno
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDemno
Jeremy BrowneTauntonLDemno
Malcolm BruceGordonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Lorely BurtSolihullLDemno
Vincent CableTwickenhamLDemno
Menzies CampbellNorth East FifeLDemno
Nicholas CleggSheffield, HallamLDemno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDemno
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDemno
Don FosterBathLDemno
Andrew GeorgeSt IvesLDemno
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDemno
John HemmingBirmingham, YardleyLDemno
Paul HolmesChesterfieldLDemno
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDemno
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDemno
David LawsYeovilLDemno
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
John PughSouthportLDemno
Alan ReidArgyll and ButeLDemno
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDemno
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Sarah TeatherBrent EastLDemno
Steve WebbNorthavonLDemno
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDemno
Stephen WilliamsBristol WestLDemno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemno
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPCaye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst UKIPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive