Business Rate Supplements Bill — 12 Jan 2009 at 19:48

I beg to move, That the Bill be now read a Second time.

We are living through a time of great economic upheaval and uncertainty, global in its origins but local in its impact on businesses and communities right across Britain. We in Government are committed to doing what we can to help people through these tough times and to prepare for the upturn that will follow. Actions such as recapitalising the banks, targeted tax cuts, loan guarantees, programmes of public spending and support for jobs are necessary measures for the present. But even as we take action to cushion the blows of recession, we are also looking to the future. We do not want to make the mistakes of previous recessions by not continuing investment in major projects, in skills and in business support and by not putting in place policies that may help local areas to recover more rapidly and take more advantage of the upturn when it comes.

I beg to move an amendment, to leave out from "That" to the end of the Question and add:

"this House declines to give a Second Reading to the Business Rate Supplements Bill because supplementary rates threaten to become another local stealth tax at a time of economic downturn; because local firms should have a vote on any supplementary rate, as already occurs with Business Improvement Districts; because cuts to the Local Authority Business Growth Incentive Scheme will put pressure on councils to levy the supplementary rate; because the proposed exemption threshold for small business will be far less generous following the 2010 revaluation; because the Bill does not address the problems that local firms are suffering as a result of the Government's business rate rises on empty property and retrospective increases in rates levied on business in the registered ports; and because the Bill fails to limit the application of supplementary business rates to the Greater London Authority and the Crossrail project."

The House having divided: Ayes 159, Noes 327.

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 156 (+2 tell)081.9%
Independent1 3066.7%
Lab292 (+2 tell) 0084.0%
LDem33 0052.4%
PC0 1033.3%
Total:326 160079.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)tellaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Iris RobinsonStrangfordDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Independent (front bench)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLabno
David CairnsInverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)tellno
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLabno
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLabno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellno
Lindsay RoyGlenrothesLabno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLababsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLababsent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)absent
Howard StoateDartfordLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLababsent
Derek TwiggHaltonLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Susan KramerRichmond ParkLDemabsent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive