The majority of MPs voted, without any debate,[1] to add a new clause to the Political Parties and Elections Bill[2] that makes the following changes to the rules for running Parliamentary elections:[3]
-
In Rule 6 (Nomination of candidates), the candidate's home address shall no longer appear on the nomination paper, but instead on a separate sheet of paper that may also contain a statement that it should not be made public.
-
In Rule 11 (Right to attend nomination), the returning officer is no longer allowed to let anyone, except the other candidates, their election agent or their proposers, to see the page containing the home address.
-
In Rule 14 (Publication of statement of persons nominated), those candidates who have declared their addresses shall not be made public will only be listed with the constituency in which their home address is located.
-
New Rule 53A (Destruction of home address forms): the returning officer shall destroy each candidate's home address form three weeks after the election
Julian Lewis, the MP who sponsored this new clause, had earlier sponsored a change to the Freedom of Information Act to exempt the disclosure of MP's addresses, their travel plans, how much they spend on security, and the identities of people who deliver goods to them[4] for fear that "a self-taught follower of al-Qaeda... goes on the internet, conveniently finds 646 addresses and sends 646 packages containing something explosive, horrible or, at the very least, abusive to 646 unprotected mail boxes"[5] having already come to terms with the fact that "if someone who is targeting a particular MP and means to track him or her down in order to do him or her harm puts in enough effort, it will be possible to do so."[5]
In the aftermath of this vote there was such disquiet among some MPs about the apparent irregularities on how it had been handled to the extent that two further divisions were called on minor and consequential amendments.[6][7] Following this debate about the lack of a debate and appeals to the Chair to do something about it,[8] Julian Lewis put on record the fact that "although both the Government and the Opposition treated this free vote as a free vote, the Liberal Democrats whipped all their Members to vote one way."
Further reading
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | aye |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | aye |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
John Mason | Glasgow East | SNP (front bench) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | tellaye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | tellno |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | tellaye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | tellno |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | no |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |