Question accordingly negatived.
Question put forthwith (Standing Order No. 32(2)), That the proposed words be there added.
The House divided: Ayes 283, Noes 203.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | tellno |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
Kitty Ussher | Burnley | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | both |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab | aye |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
John Mason | Glasgow East | SNP (front bench) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | tellno |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | tellaye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | tellaye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |