Bill Presented — Pedicabs Bill — Crime and Security Bill — 18 Jan 2010 at 21:45

I beg to move, That the Bill be now read a Second time.

The Bill builds on an unrivalled record that, since 1997, has seen the first sustained fall in crime for more than 100 years. Overall crime is down by 36 per cent., violent crime by 41 per cent., burglary by 54 per cent. and vehicle crime by 57 per cent. Since 2000, the reoffending rate for both adults and juveniles has fallen by more than 20 per cent. That is a tremendous achievement by our police forces and other agencies across the country. The Bill will build on those achievements by strengthening our efforts to tackle crime and antisocial behaviour among young people. It will bring greater protection to the victims of domestic violence, cut police bureaucracy and establish a new framework for the retention of DNA records.

Question put, That the Bill be now read a Second time.

The House divided: Ayes 272, Noes 197.

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)tellno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
William CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireConno
Richard SpringWest SuffolkConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Edward VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Independent (front bench)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)both
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)tellaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLabaye
David CairnsInverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLabaye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLabaye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)tellaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Stephen PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
John ReidAirdrie and ShottsLabaye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLabaye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive