Control Orders — Annual Renewal 2010 — 1 Mar 2010 at 20:45
Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please
consider switching your (UK) electricity and/or gas to
Octopus Energy or
tip us via Ko-Fi.
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Sort by: Name | Constituency | Party | Vote
Name | Constituency | Party | Vote |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | tellaye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | tellaye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | both |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | tellno |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | tellno |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | no |
John Mason | Glasgow East | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |