Delegated Legislation — Pensions — Automatic Enrolment Regulations — 8 Mar 2010 at 21:28

A majority of MPs voted to approve the draft version of the Occupational and Personal Pension Schemes (Automatic Enrolment) Regulations 2010. These regulations were drafted by the Secretary of State for Work and Pensions, and form part of the basis of the pension reforms established in the Pension Act 2008; specifically, they set out the practical arrangements underpinning the automatic enrolment of employees onto pension schemes.

An explanatory memorandum to the four main pieces of legislation related to pension reform can be found here (pdf format).

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 66 (+2 tell)035.2%
Ind2 0033.3%
Lab249 (+2 tell) 0071.9%
LDem18 0028.6%
PC2 0066.7%
Total:271 66055.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkConno
John BaronBillericayCon (front bench)tellno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Peter BottomleyWorthing WestConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellno
Nigel EvansRibble ValleyConno
Christopher FraserSouth West NorfolkConno
Roger GaleNorth ThanetConno
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Philip HolloboneKetteringConno
John HowellHenleyConno
Bernard JenkinNorth EssexConno
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Peter LuffMid WorcestershireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthConno
John StanleyTonbridge and MallingConno
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Robert SymsPooleConno
David TredinnickBosworthConno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Andrew TyrieChichesterConno
Edward VaizeyWantageCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
David AmessSouthend WestConabsent
Michael AncramDevizesConabsent
James ArbuthnotNorth East HampshireConabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughConabsent
Tim BoswellDaventryConabsent
Angela BrowningTiverton and HonitonConabsent
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
William CashStoneConabsent
Christopher ChopeChristchurchConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireConabsent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponConabsent
David DaviesMonmouthConabsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksConabsent
Mark FieldCities of London and WestminsterConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)absent
Michael JackFyldeConabsent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughConabsent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Anne MainSt AlbansConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Michael PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinConabsent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Lee ScottIlford NorthConabsent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireConabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonConabsent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonConabsent
Sir Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Edward TimpsonCrewe and NantwichConabsent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneConabsent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Rob WilsonReading EastCon (front bench)absent
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkConabsent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speakerabsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speakerabsent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUPabsent
Jeffrey M DonaldsonLagan ValleyDUPabsent
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUPabsent
Sammy WilsonEast AntrimDUPabsent
Dai DaviesBlaenau GwentIndaye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Indaye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Indabsent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Indabsent
Richard TaylorWyre ForestIndabsent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Indabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Ind Lababsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabaye
William BainGlasgow North EastLabaye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabaye
Celia BarlowHoveLabaye
Kevin BarronRother ValleyLabaye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLabaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLabaye
David CairnsInverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Martin CatonGowerLabaye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLabaye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
David CrausbyBolton North EastLabaye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLabaye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLabaye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Kim HowellsPontypriddLabaye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Siân JamesSwansea EastLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)tellaye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLabaye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLabaye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Edward MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLabaye
Jessica MordenNewport EastLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLabaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLabaye
Albert OwenYnys MônLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Stephen PoundEaling NorthLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Jamie ReedCopelandLabaye
John ReidAirdrie and ShottsLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellaye
Lindsay RoyGlenrothesLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLabaye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Kitty UssherBurnleyLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLabaye
Lynda WalthoStourbridgeLabaye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil WilsonSedgefieldLabaye
David WinnickWalsall NorthLabaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
Edward BallsNormantonLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)absent
Jim DevineLivingstonLababsent
Parmjit DhandaGloucesterLababsent
Jim DowdLewisham WestLababsent
David DrewStroudLababsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
John GroganSelbyLababsent
Andrew GwynneDenton and ReddishLababsent
David HamiltonMidlothianLababsent
Tom HarrisGlasgow SouthLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Patricia HewittLeicester WestLababsent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Keith HillStreathamLababsent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLababsent
Geoff HoonAshfieldLababsent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLababsent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
John MannBassetlawLababsent
Rob MarrisWolverhampton South WestLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
John McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
John McFallWest DunbartonshireLababsent
Anne McGuireStirlingLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Anne MoffatEast LothianLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Linda RiordanHalifaxLababsent
John RobertsonGlasgow North WestLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Graham StringerManchester, BlackleyLababsent
Paddy TippingSherwoodLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Neil TurnerWiganLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nicholas CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDemabsent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDemabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
John HemmingBirmingham, YardleyLDemabsent
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Susan KramerRichmond ParkLDemabsent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemabsent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowResabsent
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael WeirAngusSNPabsent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNPabsent
John BercowBuckinghamwhilst Speakerabsent
Lady HermonNorth DownUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive