The majority of MPs voted against a motion questioning some elements of the Government's economic policies
While the below motion was rejected in this vote the first three bullet points were retained when an amended version was passed:
"That this House
-
notes the need for a clear deficit reduction plan, and that such a plan must have at its heart measures to foster growth and create the conditions for a strong business-led recovery;
-
believes Government has a crucial role to play in fostering economic growth and in creating a better-balanced economy;
-
supports strategic decisions to back key sectors such as digital, life sciences, low carbon manufacturing and civil nuclear power;
-
congratulates the previous Government for supporting businesses through the downturn and laying the foundations for the UK to be globally competitive as the country makes the transition to a low carbon economy;
-
expresses serious concern that the Government's decisions risk removing key support for business and industry at a critical moment in the economic cycle;
-
further believes that cutting investment allowances will pull away vital support for manufacturers seeking to invest and grow;
-
further notes that the Government's scaling back of the regional development agencies at a time when recovery is fragile will impact on investment vital for regional economies; and
-
regrets the coalition Government's decision to place a question mark over a number of vital industrial support decisions taken by the previous Government.
This division was followed straight away by a further vote on the motion as amended.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab | aye |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | aye |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | tellaye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab | tellaye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Peter Aldous | Waveney | Con | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con | no |
Tony Baldry | Banbury | Con | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con | no |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con | no |
Richard Drax | South Dorset | Con | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Richard Fuller | Bedford | Con | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Margot James | Stourbridge | Con | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | tellno |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con | no |
David Laws | Yeovil | LDem | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Louise Mensch | Corby | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con | no |
David Mowat | Warrington South | Con | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Tessa Munt | Wells | LDem | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con | no |
David Nuttall | Bury North | Con | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con | no |
Priti Patel | Witham | Con | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con | no |
Claire Perry | Devizes | Con | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con | no |
Bob Russell | Colchester | LDem | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con | no |
Lee Scott | Ilford North | Con | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con | no |
Ian Swales | Redcar | LDem | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
David Ward | Bradford East | LDem | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | tellno |
Simon Wright | Norwich South | LDem | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con | no |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Adam Afriyie | Windsor | Con | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem | absent |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | absent |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | absent |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab | absent |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | absent |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | absent |
Philip Davies | Shipley | Con | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | absent |
Jane Ellison | Battersea | Con | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | absent |
Liam Fox | North Somerset | Con (front bench) | absent |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | absent |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | absent |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | absent |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | absent |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | absent |
Naomi Long | Belfast East | Alliance | absent |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | absent |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab | absent |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | absent |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | absent |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Matthew Offord | Hendon | Con | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con | absent |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | absent |
Andrew Rosindell | Romford | Con | absent |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con | absent |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
John Stevenson | Carlisle | Con | absent |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | absent |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | absent |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | absent |
Stephen Williams | Bristol West | LDem | absent |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |