Parliamentary Voting System and Constituencies Bill — New Clause 20 — Combination of polls — 25 Oct 2010 at 19:15

The majority of MPs voted against a provision intended to prevent the referendum on the system for electing MPs, Assembly Elections and local elections all being held on the same day in Northern Ireland.

The vote was on replacing New Clause 20 Subclause (4) which as proposed read:

  • Where the date of the poll for one or more of the following is the same as the date of the poll for the referendum, the polls are to be taken together-
  • (a) a Northern Ireland Assembly Election;
  • (b) a Northern Ireland local election.

Labour MP Chris Bryant suggested replacing the above with:

  • Where the date of the poll for a Northern Ireland Assembly Election is the same as the date of the poll for the referendum, the polls are to be taken together.

During the debate Mr Bryant explained the reason for his proposed change saying[3]:

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Andrew BinghamHigh PeakConno
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellno
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Jonathan EvansCardiff NorthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamConno
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Kris HopkinsKeighleyConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyConno
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughConno
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonConno
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnConno
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestConno
Louise MenschCorbyConno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Matthew OffordHendonConno
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Guy OppermanHexhamConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyConno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyConno
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsConno
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireConno
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleConno
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichConno
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)tellno
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLabaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Ben BradshawExeterLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLabaye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David LammyTottenhamLabaye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Alison McGovernWirral SouthLabaye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLabaye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLabaye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLabaye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)tellaye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)tellaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Michael CrockartEdinburgh WestLDemno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDemno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemno
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive