The majority of MPs voted against prompting a review of the amount paid by taxpayers to the Royal Household if the Crown Estate income, on which the amount of the payment is based, is rising faster than Gross Domestic Product.
MPs were considering the Sovereign Grant Bill[1]. The amendment rejected in this vote was:
-
Amendment 8, page 6, line 8, at end add
-
‘(6) The Trustees shall also review the percentage for the time being specified in Step 1 of section 6(1) as soon as practicable if, over the financial year immediately preceding the base year, the income account net surplus of the Crown Estate increased by more than the trend rate of GDP growth.
-
(7) In subsection (6), “the trend rate of GDP growth” means the estimate of the trend rate of GDP growth most recently published by the Office for Budget Responsibility which is applicable to that year.
-
(8) Subsections (2) to (4) shall also apply to a review carried out under subsection (6).’.
Had it not been rejected the amendment would have added the above text to the end of Clause 7 of the Bill[2] titled Review by Royal Trustees of Sovereign Grant which sets out some of the duties of the Royal Trustees. The Royal Trustees are the Prime Minister, the Chancellor of the Exchequer and the Keeper of the Privy Purse.
Under section 6 of the Sovereign Grant Act 2011 the Sovereign Grant is based on 15% of the income from the Crown Estate. The rejected amendment sought to prompt a review of this percentage if the income rose by more than GDP.
The Sovereign Grant is paid by the Treasury to the Sovereign every year for the Royal Household to use to support the Sovereign's official duties
The amount of the Sovereign Grant for the financial year 2012-13 was £31 million.[1]
==
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | tellno |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | tellno |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | tellaye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | tellaye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |