NHS — Private Patient Income Cap — 16 Jan 2012 at 21:50

The majority of MPs voted against reducing the amount of income a NHS foundation trust is permitted to make from private patients.

The text of the rejected motion reads:

  • That this House
  • believes there is an important role for the private sector in supporting the delivery of NHS care;
  • welcomes the contribution made by private providers to the delivery of the historic 18-week maximum wait for NHS patients;
  • recognises a need, however, for agreed limits on private sector involvement in the NHS;
  • notes with concern the Government’s plans to open up the NHS as a regulated market, increasing private sector involvement in both commissioning and provision of NHS services;
  • urges the Government to revisit its plans, learning from the recent problems with PIP implants and the private cosmetic surgery industry;
  • believes its plan for a 49 per cent. private income cap for Foundation Trusts, in the context of the hospitals as autonomous business units and a ‘no bail-outs’ culture, signals a fundamental departure from established practice in NHS hospitals;
  • fears that the Government’s plans will lead to longer waiting times, will increase health inequalities and risk putting profits before patients;
  • is concerned that this House has not been given an opportunity to consider such a significant policy change; and
  • calls on the Government to revise significantly downwards its proposed cap on the level of private income that can be generated by NHS hospitals.

Explanatory notes to the Health And Social Care Bill[1] provide further information on the proposed cap on the level of private income that can be generated by NHS hospitals (the cap is introduced in Clause 168 of the Health and Social Care Bill[2]) :

  • This clause repeals the restriction on the amount of income a foundation trust can earn from private charges, otherwise known as the "private patient income cap". The cap, which was introduced in 2003, has the effect that a foundation trust cannot earn in any financial year a higher proportion of its total income from private charges than it derived from private charges in the financial year 2002-03 (the year before the first foundation trusts were authorised). For example, as no mental health foundation trust derived income from private charges in 2002-03, their cap was 0%. This was increased to 1.5% by section 33 of the Health Act 2009.

==

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDemno
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveConno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweConno
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Mel StrideCentral DevonConno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)tellno
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Douglas CarswellClactonConno
Martin VickersCleethorpesConno
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Louise MenschCorbyConno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichConno
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesConno
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Russell BrownDumfries and GallowayLabaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLabaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Adam HollowayGraveshamConno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonConno
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughConno
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLabaye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)tellaye
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Patrick MercerNewarkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonConno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLabaye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Andrew StephensonPendleConno
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLabaye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Alok SharmaReading WestConno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
David MilibandSouth ShieldsLabaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Esther McVeyWirral WestConno
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
David LawsYeovilLDemno
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive