House of Commons Sitting Start Time on Tuesdays — 11 Jul 2012 at 15:48
Anas Sarwar MP, Glasgow Central voted to change the time at which the House of Commons starts its session on a Tuesday.
The majority of MPs voted to change the time at which the House of Commons starts its session on a Tuesday.
The motion defeated in this vote was:
-
That no change be made to the time at which the House sits on a Tuesday.
Debate in Parliament | Source |
Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please
consider switching your (UK) electricity and/or gas to
Octopus Energy or
tip us via Ko-Fi.
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Party | Majority (No) | Minority (Aye) | Both | Turnout |
Alliance | 1 | 0 | 0 | 100.0% |
Con | 86 (+1 tell) | 142 (+2 tell) | 1 | 75.8% |
DUP | 0 | 1 | 0 | 12.5% |
Green | 1 | 0 | 0 | 100.0% |
Independent | 0 | 1 | 0 | 100.0% |
Lab | 140 | 69 | 0 | 81.3% |
LDem | 22 (+1 tell) | 21 | 0 | 77.2% |
PC | 1 | 2 | 0 | 100.0% |
SDLP | 2 | 1 | 0 | 100.0% |
SNP | 2 | 3 | 0 | 83.3% |
Total: | 255 | 240 | 1 | 77.8% |
MPs
for which their vote in this division differed from the majority vote of their party.
You can see all votes in this division,
or every eligible MP who could have
voted in this division
Sort by: Name | Constituency | Party | Vote
Name | Constituency | Party | Vote |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | tellno |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | both |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |