The majority of MPs voted in favour of allowing same sex couples to marry.
Under the law as it was at the time of this vote marriage could only be between a man and a woman. Same sex couples (and only same sex couples) could register a civil partnership under the Civil Partnership Act 2004[1]
MPs were voting on if the Marriage (Same Sex Couples) Bill[2] ought be given its second reading; i.e.. if they approved the core principle of the Bill and wished to see it proceed towards becoming law.
Key elements of the Bill (from the explanatory notes[1]):
-
provide that same sex couples can get married in England and Wales;·
-
provide that such marriages are to be treated the same as marriages between a man and a woman in England and Wales;
-
permit marriage of same sex couples by way of a civil ceremony;
-
permit marriage of same sex couples according to religious rites and usages and on religious premises where a religious organisation has opted in to that process (with the exception of the Church of England and the Church in Wales);
-
provide a process by which the Church in Wales can request legislative change to allow marriages of same sex couples in their churches if they wish to do so;
-
provide that there will be no obligation or compulsion to carry out or participate in a religious marriage ceremony of a same sex couple;·provide protection under equality law for organisations and individual ministers of religion who do not wish to marry same sex couples.
Religious organisations and their representatives who do not wish to marry same sex couples are protected from being compelled to do so through a series of religious protections.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | aye |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | aye |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | aye |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | aye |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Margot James | Stourbridge | Con | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | aye |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Jessica Lee | Erewash | Con | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | aye |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con | aye |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Alok Sharma | Reading West | Con | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | tellaye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | tellno |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | tellno |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con | no |
John Glen | Salisbury | Con | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Esther McVey | Wirral West | Con (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | no |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
James Wharton | Stockton South | Con | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | both |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | both |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | both |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | both |
Rob Wilson | Reading East | Con | both |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | no |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
David Miliband | South Shields | Lab | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab | aye |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem | aye |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellaye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
George Galloway | Bradford West | Respect | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |