Children and Families Bill — Offence of Smoking in a Private Vehicle When A Person Under 18 is Present — 10 Feb 2014 at 19:15

The majority of MPs voted to make clear to ministers that MPs have given them the power to create a new law requiring private vehicles be smoke-free where a person under the age of 18 is present in the vehicle.

Those voting with the majority were presumably expressing support for such a new law being brought in.

MPs were considering changes to the Children and Families Bill[1] proposed by the House of Lords.

The text of the approved motion approved by the majority of MPs was:

  • That this House
  • agrees with Lords amendment 125.

Lords amendment 125[2] introduced a new clause, titled "Protection of children’s health: offence of smoking in a private vehicle", which stated:

  • Regulations under this section may in particular provide for a private vehicle to be smoke-free where a person under the age of 18 is present in the vehicle.”

The clause contained provisions relating to enforcement, involving Fixed Penalty Notices.

At the time of the vote Section 5 of the Health Act 2006[3] already gave ministers powers to require vehicles to be smoke free, and permitted them to describe which vehicles, in which circumstances, and in which areas any such law applies to and to make exemptions. The effect of the new clause was to illustrate a specific manner in which ministers could use this delegated power.

This vote by MPs in the House of Commons came about following a House of Lords vote on the 29th of January 2014.

The day following the vote the Government reportedly expressed an intent to use their powers to ban smoking in cars with children present by the time of the 2015 General Election.[4]

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con126 100 (+2 tell)175.1%
DUP0 2025.0%
Green1 00100.0%
Independent1 0050.0%
Lab202 (+2 tell) 0079.4%
LDem41 4080.4%
PC2 0066.7%
SDLP2 0066.7%
Total:375 106176.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
John GlenSalisburyConaye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
John HowellHenleyConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeConaye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthConaye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Guy OppermanHexhamConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
James WhartonStockton SouthConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyConno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Ben GummerIpswichConno
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Damian HindsEast HampshireConno
Mark HobanFarehamConno
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotConno
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamContellno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)tellno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConno
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Mike WeatherleyHoveConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeConboth
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Peter AldousWaveneyCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateConabsent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)absent
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConabsent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Richard HarringtonWatfordConabsent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jessica LeeErewashConabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthConabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)absent
Matthew OffordHendonCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)absent
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)absent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)absent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)absent
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)absent
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)absent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellaye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Peter HainNeathLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)tellaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Graham JonesHyndburnLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLababsent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)absent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Anas SarwarGlasgow CentralLababsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Lorely BurtSolihullLDemaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDemaye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)aye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Tessa MuntWellsLDem (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemabsent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive