The majority of MPs voted to approve the Government's assessment of the UK's medium term economic and budgetary position for submission to the European Commission.
The approved motion read:
Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993 requires Parliament's approval for its report to the European Council and Commission giving its assessment of the UK's medium term economic and budgetary position in relation to the goals set out in Article 2 of the Treaty Establishing the European Community as required by Articles 103 and 104c of the Treaty of Rome
The Maastricht Treaty amended Article 2 of The Treaty establishing the European Economic Community to state:
-
The Community shall have as its task, by establishing a common market and an economic and monetary union and by implementing the common policies or activities referred to in Articles 3 and 3a, to promote throughout the Community a harmonious and balanced development of economic activities, sustainable and non-inflationary growth respecting the environment, a high degree of convergence of economic performance, a high level of employment and of social protection, the raising of the standard of living and quality of life, and economic and social cohesion and solidarity among Member States.’
Article 104c (from the Treaty of Rome) states "Member States shall avoid excessive government deficits" and sets out procedures for monitoring compliance and taking action if the requirement is breached. Article 103 states "Member States shall regard their economic policies as a matter of common concern and shall coordinate them within the Council" and sets out procedures for such co-ordination.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | absent |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | aye |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | aye |
Conor Burns | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | Chelmsford | Con | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | aye |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | aye |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | aye |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | North Somerset | Con | aye |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | aye |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | aye |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con | aye |
John Glen | Salisbury | Con | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | tellaye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Margot James | Stourbridge | Con | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | aye |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con (front bench) | aye |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | aye |
Esther McVey | Wirral West | Con (front bench) | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con | aye |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | aye |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | aye |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | aye |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | aye |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | aye |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | aye |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Alok Sharma | Reading West | Con | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | aye |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | aye |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | aye |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con | aye |
James Wharton | Stockton South | Con | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | absent |
Richard Benyon | Newbury | Con | absent |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | absent |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | absent |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Douglas Carswell | Clacton | Con | absent |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | absent |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | absent |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | absent |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | absent |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
Andrew Griffiths | Burton | Con | absent |
Ben Gummer | Ipswich | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Richard Harrington | Watford | Con | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | absent |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | absent |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | absent |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | absent |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | absent |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Jessica Lee | Erewash | Con | absent |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | absent |
Jonathan Lord | Woking | Con | absent |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | absent |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con (front bench) | absent |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | absent |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | absent |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | absent |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | absent |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | absent |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | absent |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | absent |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | absent |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | no |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst Independent (front bench) | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | tellno |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab | no |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | tellno |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | no |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab | no |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab | no |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | absent |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | absent |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | absent |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | absent |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | absent |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | absent |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | absent |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | absent |
Wayne David | Caerphilly | Lab | absent |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | absent |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | absent |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | absent |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | absent |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | absent |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | absent |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | absent |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | absent |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | absent |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | absent |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | absent |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | absent |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | absent |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | absent |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | absent |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | aye |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellaye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | aye |
Mike Thornton | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | absent |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | absent |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | absent |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | absent |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | absent |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | absent |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | absent |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | absent |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | absent |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | absent |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | absent |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | no |
George Galloway | Bradford West | Respect | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Paul Maskey | Belfast West | SF | absent |
Francie Molloy | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |