Opposition Day — Protecting the Education Budget — 18 Nov 2015 at 18:50
The majority of MPs voted against protecting the education budget in real terms, from the early years through to 19 years old.
The motion rejected by the majority of MPs in this vote was:
-
That this House
-
believes that a 21st century economy cannot be built on falling investment in education;
-
notes that the 16-19 education budget fell by 14 per cent in real terms over the last Parliament, and that many colleges are reporting severe financial difficulties, including no longer offering courses in subjects key to our country’s competitiveness;
-
further notes that over 100 chairs of further education colleges have warned that further cuts to 16-19 funding will tip their colleges over the precipice, and risk the nation’s productivity;
-
believes that, given that the participation age has now risen to 18 years old, it makes no sense for the post-16 education budget to be treated with less importance than the 5-16 schools budget;
-
further believes there should be a joined-up approach to education across departments; and
-
calls on the Government to protect the education budget in real terms, from the early years through to 19 years old.
Debate in Parliament | Source |
Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please
consider switching your (UK) electricity and/or gas to
Octopus Energy or
tip us via Ko-Fi.
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Sort by: Name | Constituency | Party | Vote
Name | Constituency | Party | Vote |
Stephen Kinnock | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | no |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Victoria Prentis | Banbury | Con (front bench) | no |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Ben Howlett | Bath | Con (front bench) | no |
Jo Cox | Batley and Spen | Lab (minister) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Neil Coyle | Bermondsey and Old Southwark | Lab | aye |
Anne-Marie Trevelyan | Berwick-upon-Tweed | Con (front bench) | no |
Huw Merriman | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Jess Phillips | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Kate Hollern | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Chris Green | Bolton West | Con (front bench) | no |
Peter Dowd | Bootle | Lab | aye |
Matt Warman | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
Imran Hussain | Bradford East | Lab (minister) | aye |
Judith Cummins | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Naseem Shah | Bradford West | Lab (minister) | aye |
James Cleverly | Braintree | Con (front bench) | no |
Chris Davies | Brecon and Radnorshire | Con (front bench) | no |
Dawn Butler | Brent Central | Lab | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Ruth Cadbury | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Karin Smyth | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Julie Cooper | Burnley | Lab (minister) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | aye |
Jo Churchill | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Daniel Zeichner | Cambridge | Lab (minister) | aye |
Amanda Milling | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jo Stevens | Cardiff Central | Lab (minister) | aye |
Craig Williams | Cardiff North | Con (front bench) | no |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Edward Argar | Charnwood | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | no |
Mary Robinson | Cheadle | Con (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Alex Chalk | Cheltenham | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Michelle Donelan | Chippenham | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Chris Matheson | City of Chester | Lab | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Will Quince | Colchester | Con (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Tom Pursglove | Corby | Con | no |
Colleen Fletcher | Coventry North East | Lab | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Henry Smith | Crawley | Con | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Chris Philp | Croydon South | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Amanda Solloway | Derby North | Con (front bench) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Paula Sherriff | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Mike Wood | Dudley South | Con | no |
Helen Hayes | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Liz Saville-Roberts | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Caroline Ansell | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Mims Davies | Eastleigh | Con (front bench) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Justin Madders | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Maggie Throup | Erewash | Con (front bench) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Suella Fernandes | Fareham | Con (front bench) | no |
Helen Whately | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Byron Davies | Gower | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Melanie Onn | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Holly Lynch | Halifax | Lab (minister) | tellaye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Tulip Siddiq | Hampstead and Kilburn | Lab | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
Alan Mak | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
William Wragg | Hazel Grove | Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Oliver Dowden | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con (front bench) | tellno |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Keir Starmer | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
Catherine West | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Jeremy Quin | Horsham | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab | aye |
Wes Streeting | Ilford North | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Victoria Borwick | Kensington | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
James Berry | Kingston and Surbiton | Con (front bench) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
Cat Smith | Lancaster and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Richard Burgon | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Maria Caulfield | Lewes | Con (front bench) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Vicky Foxcroft | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | tellaye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Victoria Atkins | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Jeff Smith | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Gerald Jones | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Michael Tomlinson | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Nigel Huddleston | Mid Worcestershire | Con | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
Andrea Jenkyns | Morley and Outwood | Con (front bench) | no |
Christina Rees | Neath | Lab (minister) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab | aye |
Scott Mann | North Cornwall | Con | no |
Peter Heaton-Jones | North Devon | Con (front bench) | no |
Simon Hoare | North Dorset | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Ranil Jayawardena | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Craig Tracey | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Kit Malthouse | North West Hampshire | Con | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
David Mackintosh | Northampton South | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con | no |
Clive Lewis | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Johnny Mercer | Plymouth, Moor View | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Flick Drummond | Portsmouth South | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Anna Turley | Redcar | Lab (minister) | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Rishi Sunak | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab | aye |
Kelly Tolhurst | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Rebecca Long-Bailey | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Louise Haigh | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Julian Knight | Solihull | Con (front bench) | no |
David Warburton | Somerton and Frome | Con | no |
Danny Kinahan | South Antrim | UUP (front bench) | aye |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Heidi Allen | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Lucy Frazer | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Alberto Costa | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Seema Kennedy | South Ribble | Con | no |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
James Cartlidge | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Craig Mackinlay | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Steve Double | St Austell and Newquay | Con (front bench) | no |
Conor McGinn | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Marie Rimmer | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | aye |
Derek Thomas | St Ives | Con (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Ruth Smeeth | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Paul Scully | Sutton and Cheam | Con (front bench) | no |
Carolyn Harris | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Rebecca Pow | Taunton Deane | Con (front bench) | no |
Lucy Allan | Telford | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Kevin Hollinrake | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Luke Hall | Thornbury and Yate | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | tellno |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Thomas Tugendhat | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab | aye |
Kevin Foster | Torbay | Con (front bench) | no |
Nick Thomas-Symonds | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Tania Mathias | Twickenham | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Boris Johnson | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
James Davies | Vale of Clwyd | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Nusrat Ghani | Wealden | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Margaret Greenwood | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Sue Hayman | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con (front bench) | no |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Marcus Fysh | Yeovil | Con | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Rachael Maskell | York Central | Lab (minister) | aye |