The majority of MPs voted against requiring consideration of the attainment and development gap between different groups of children when implementing proposals for 30 hours per week of free child care for working parents.
MPs were considering the Childcare Bill[1].
The proposed new clause rejected in this vote was titled Attainment and development of children and stated:
-
“(1) In discharging the duty under section 1(1), the Secretary of State must have regard to narrowing the attainment and development gap between young children—
-
(a) of different genders;
-
(b) of different ethnic backgrounds;
-
(c) of different socio-economic backgrounds;
-
(d) living in different regions; and
-
(e) who do and do not have a disability.
-
(2) Within 12 months of the passing of this Act the Secretary of State must lay before both Houses of Parliament a report containing an evaluation of the impact of discharging the duty under section 1(1) on narrowing the attainment and development gap between young children—
-
(a) of different genders;
-
(b) of different socio-economic backgrounds;
-
(c) of different ethnic backgrounds;
-
(d) living in different regions; and
-
(e) who do and do not have a disability.”
The duty under section 1(1)[2] referred to is:
-
The Secretary of State must secure that childcare is available free of charge for qualifying children of working parents for, or for a period equivalent to, 30 hours in each of 38 weeks in any year
Qualifying children are those in England and under compulsory school age though there may be additional criteria set.
The rejected new clause was accompanied by an explanatory note[3] stating:
-
This new clause would require the Secretary of State, in discharging her duty under this Act, to have regard to the attainment and development gap between different groups of children. The Secretary of State would also have to publish a report on the impact of discharging her duty on such gaps.
==
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Angela Rayner | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Victoria Prentis | Banbury | Con (front bench) | no |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Ben Howlett | Bath | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Gavin Robinson | Belfast East | DUP (front bench) | aye |
Neil Coyle | Bermondsey and Old Southwark | Lab | aye |
Anne-Marie Trevelyan | Berwick-upon-Tweed | Con (front bench) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | no |
Huw Merriman | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Jess Phillips | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Kate Hollern | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Chris Green | Bolton West | Con (front bench) | no |
Peter Dowd | Bootle | Lab | aye |
Matt Warman | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
Imran Hussain | Bradford East | Lab (minister) | aye |
Judith Cummins | Bradford South | Lab (minister) | aye |
James Cleverly | Braintree | Con (front bench) | no |
Chris Davies | Brecon and Radnorshire | Con (front bench) | no |
Dawn Butler | Brent Central | Lab | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | tellno |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con | no |
Karin Smyth | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Jo Churchill | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Daniel Zeichner | Cambridge | Lab (minister) | aye |
Amanda Milling | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Craig Williams | Cardiff North | Con (front bench) | no |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Edward Argar | Charnwood | Con (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Alex Chalk | Cheltenham | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Chris Matheson | City of Chester | Lab | aye |
Douglas Carswell | Clacton | UKIP | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Will Quince | Colchester | Con (front bench) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Tom Pursglove | Corby | Con | no |
Colleen Fletcher | Coventry North East | Lab | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Chris Philp | Croydon South | Con (front bench) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Amanda Solloway | Derby North | Con (front bench) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Paula Sherriff | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Helen Hayes | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Liz Saville-Roberts | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Rupa Huq | Ealing Central and Acton | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Caroline Ansell | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Mims Davies | Eastleigh | Con (front bench) | no |
Antoinette Sandbach | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Kate Osamor | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Justin Madders | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Suella Fernandes | Fareham | Con (front bench) | no |
Helen Whately | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Byron Davies | Gower | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Melanie Onn | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Matthew Pennycook | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Holly Lynch | Halifax | Lab (minister) | tellaye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Tulip Siddiq | Hampstead and Kilburn | Lab | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
Alan Mak | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
William Wragg | Hazel Grove | Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Oliver Dowden | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con (front bench) | no |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Keir Starmer | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
Jeremy Quin | Horsham | Con (front bench) | no |
Peter Kyle | Hove | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab | aye |
Wes Streeting | Ilford North | Lab (minister) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
James Berry | Kingston and Surbiton | Con (front bench) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Cat Smith | Lancaster and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Richard Burgon | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Maria Caulfield | Lewes | Con (front bench) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Vicky Foxcroft | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | tellaye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Victoria Atkins | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Gerald Jones | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Michael Tomlinson | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nigel Huddleston | Mid Worcestershire | Con | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
Andrea Jenkyns | Morley and Outwood | Con (front bench) | no |
Christina Rees | Neath | Lab (minister) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab | aye |
Scott Mann | North Cornwall | Con | no |
Peter Heaton-Jones | North Devon | Con (front bench) | no |
Simon Hoare | North Dorset | Con (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | tellno |
Ranil Jayawardena | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Craig Tracey | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
David Mackintosh | Northampton South | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con | no |
Clive Lewis | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Jim McMahon | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Johnny Mercer | Plymouth, Moor View | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Flick Drummond | Portsmouth South | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Anna Turley | Redcar | Lab (minister) | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Rishi Sunak | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Rebecca Long-Bailey | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Louise Haigh | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Julian Knight | Solihull | Con (front bench) | no |
David Warburton | Somerton and Frome | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Heidi Allen | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Lucy Frazer | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
Alberto Costa | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Seema Kennedy | South Ribble | Con | no |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
James Cartlidge | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Craig Mackinlay | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Royston Smith | Southampton, Itchen | Con | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Steve Double | St Austell and Newquay | Con (front bench) | no |
Conor McGinn | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Marie Rimmer | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | aye |
Derek Thomas | St Ives | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Ruth Smeeth | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Kevin Hollinrake | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Luke Hall | Thornbury and Yate | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Thomas Tugendhat | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Kevin Foster | Torbay | Con (front bench) | no |
Nick Thomas-Symonds | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Tania Mathias | Twickenham | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Boris Johnson | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
James Davies | Vale of Clwyd | Con (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Nusrat Ghani | Wealden | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
James Heappey | Wells | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Margaret Greenwood | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Marcus Fysh | Yeovil | Con | no |
Rachael Maskell | York Central | Lab (minister) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |