The majority of MPs voted for reductions in benefits for disabled and ill claimants required to participate in activities intended to increase their chances of obtaining work.
The motion rejected by the majority of MPs taking part in this vote was:
-
That this House
-
regrets the Government's lack of progress towards halving the disability employment gap;
-
further regrets that the Government has not yet published its White Paper on improving support for disabled people;
-
notes with concern that commitments made in the Autumn Statement 2015 to help more disabled people through Access to Work and expanding Fit for Work have not materialised;
-
further notes that the Government is reducing funding for specialist support for claimants with health conditions and disabilities through the Work and Health Programme; and
-
calls on the Government to reverse cuts to the work-related activity component of Employment and Support Allowance and Universal Credit work allowances that risk widening the disability employment gap.
The work-related activity component of Employment and Support Allowance[1], and the corresponding element of Universal Credit, was paid to those placed in the "Work-Related Activity Group" following a "Work Capability Assessment". Work-related activity is defined as "activity which makes it more likely that the person will obtain or remain in work or be able to do so"[2] and can include setting job goals and training to improve skills[1].
The Welfare Reform and Work Bill[3] had provided for the removal of additional payments for those in the "Work-Related Activity Group". The impact of the proposals had been discussed in media coverage.[4]
Debate in Parliament |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Kirsty Blackman | Aberdeen North | SNP (front bench) | aye |
Neil Gray | Airdrie and Shotts | SNP (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Angela Rayner | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Corri Wilson | Ayr, Carrick and Cumnock | SNP | aye |
Victoria Prentis | Banbury | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Ben Howlett | Bath | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Neil Coyle | Bermondsey and Old Southwark | Lab (minister) | aye |
Anne-Marie Trevelyan | Berwick-upon-Tweed | Con (front bench) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | no |
Huw Merriman | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Jess Phillips | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Kate Hollern | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Chris Green | Bolton West | Con (front bench) | no |
Peter Dowd | Bootle | Lab | aye |
Matt Warman | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
Naseem Shah | Bradford West | Lab (minister) | aye |
James Cleverly | Braintree | Con (front bench) | no |
Chris Davies | Brecon and Radnorshire | Con (front bench) | no |
Dawn Butler | Brent Central | Lab | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Julie Cooper | Burnley | Lab (minister) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | aye |
Jo Churchill | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Daniel Zeichner | Cambridge | Lab (minister) | aye |
Amanda Milling | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jo Stevens | Cardiff Central | Lab (minister) | aye |
Craig Williams | Cardiff North | Con (front bench) | no |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Philippa Whitford | Central Ayrshire | SNP (front bench) | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Edward Argar | Charnwood | Con (front bench) | no |
Mary Robinson | Cheadle | Con (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Michelle Donelan | Chippenham | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Phil Boswell | Coatbridge, Chryston and Bellshill | SNP | aye |
Will Quince | Colchester | Con (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Tom Pursglove | Corby | Con | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Henry Smith | Crawley | Con | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Chris Philp | Croydon South | Con (front bench) | no |
Stuart McDonald | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | SNP (front bench) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Amanda Solloway | Derby North | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Paula Sherriff | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Mike Wood | Dudley South | Con | no |
Helen Hayes | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Richard Arkless | Dumfries and Galloway | SNP (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Liz Saville-Roberts | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Rupa Huq | Ealing Central and Acton | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
John Nicolson | East Dunbartonshire | SNP (front bench) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Lisa Cameron | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | SNP (front bench) | aye |
George Kerevan | East Lothian | SNP (front bench) | aye |
Kirsten Oswald | East Renfrewshire | SNP (front bench) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Caroline Ansell | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Mims Davies | Eastleigh | Con (front bench) | no |
Antoinette Sandbach | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Tommy Sheppard | Edinburgh East | SNP (front bench) | aye |
Deidre Brock | Edinburgh North and Leith | SNP (front bench) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Joanna Cherry | Edinburgh South West | SNP (front bench) | aye |
Michelle Thomson | Edinburgh West | whilst Independent (front bench) | aye |
Kate Osamor | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Maggie Throup | Erewash | Con (front bench) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
John McNally | Falkirk | SNP (front bench) | aye |
Suella Fernandes | Fareham | Con (front bench) | no |
Helen Whately | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Tom Elliott | Fermanagh and South Tyrone | UUP | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Alison Thewliss | Glasgow Central | SNP (front bench) | aye |
Natalie McGarry | Glasgow East | whilst Independent | aye |
Patrick Grady | Glasgow North | SNP (front bench) | aye |
Anne McLaughlin | Glasgow North East | SNP (front bench) | aye |
Carol Monaghan | Glasgow North West | SNP (front bench) | aye |
Stewart McDonald | Glasgow South | SNP (front bench) | aye |
Chris Stephens | Glasgow South West | SNP | aye |
Peter Grant | Glenrothes | SNP (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con (front bench) | no |
Alex Salmond | Gordon | SNP (front bench) | aye |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Byron Davies | Gower | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Matthew Pennycook | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Holly Lynch | Halifax | Lab (minister) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Alan Mak | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
William Wragg | Hazel Grove | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Oliver Dowden | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con (front bench) | tellno |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Keir Starmer | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Catherine West | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Jeremy Quin | Horsham | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab | aye |
Wes Streeting | Ilford North | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Ronnie Cowan | Inverclyde | SNP (front bench) | aye |
Drew Hendry | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | SNP (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Alan Brown | Kilmarnock and Loudoun | SNP | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Roger Mullin | Kirkcaldy and Cowdenbeath | SNP (front bench) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Angela Crawley | Lanark and Hamilton East | SNP (front bench) | aye |
Cat Smith | Lancaster and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Richard Burgon | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Maria Caulfield | Lewes | Con (front bench) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Vicky Foxcroft | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Martyn Day | Linlithgow and East Falkirk | SNP (front bench) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Hannah Bardell | Livingston | SNP (front bench) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Victoria Atkins | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Jeff Smith | Manchester, Withington | Lab (minister) | tellaye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Gerald Jones | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Michael Tomlinson | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nigel Huddleston | Mid Worcestershire | Con | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Owen Thompson | Midlothian | SNP (front bench) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
Andrea Jenkyns | Morley and Outwood | Con (front bench) | no |
Marion Fellows | Motherwell and Wishaw | SNP (front bench) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab | aye |
Patricia Gibson | North Ayrshire and Arran | SNP (front bench) | aye |
Scott Mann | North Cornwall | Con | no |
Peter Heaton-Jones | North Devon | Con (front bench) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Stephen Gethins | North East Fife | SNP (front bench) | aye |
Ranil Jayawardena | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Craig Tracey | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
David Mackintosh | Northampton South | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Tasmina Ahmed-Sheikh | Ochil and South Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Chris Elmore | Ogmore | Lab | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Jim McMahon | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Gavin Newlands | Paisley and Renfrewshire North | SNP | aye |
Mhairi Black | Paisley and Renfrewshire South | SNP (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Johnny Mercer | Plymouth, Moor View | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Flick Drummond | Portsmouth South | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Anna Turley | Redcar | Lab (minister) | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Rishi Sunak | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab | aye |
Kelly Tolhurst | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con | no |
Ian Blackford | Ross, Skye and Lochaber | SNP (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Rebecca Long-Bailey | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Gill Furniss | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Louise Haigh | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Julian Knight | Solihull | Con (front bench) | no |
David Warburton | Somerton and Frome | Con | no |
Danny Kinahan | South Antrim | UUP (front bench) | aye |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Heidi Allen | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Lucy Frazer | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
Alberto Costa | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
James Cartlidge | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Craig Mackinlay | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Royston Smith | Southampton, Itchen | Con | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Marie Rimmer | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | aye |
Derek Thomas | St Ives | Con (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Ruth Smeeth | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Paul Scully | Sutton and Cheam | Con (front bench) | no |
Carolyn Harris | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Lucy Allan | Telford | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Kevin Hollinrake | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Luke Hall | Thornbury and Yate | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | tellno |
Thomas Tugendhat | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Kevin Foster | Torbay | Con (front bench) | no |
Nick Thomas-Symonds | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Tania Mathias | Twickenham | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Boris Johnson | Uxbridge and South Ruislip | Con | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Nusrat Ghani | Wealden | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
James Heappey | Wells | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Stuart Donaldson | West Aberdeenshire and Kincardine | SNP | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Martin Docherty | West Dunbartonshire | SNP | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Sue Hayman | Workington | Lab (minister) | tellaye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Marcus Fysh | Yeovil | Con | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Rachael Maskell | York Central | Lab (minister) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |