It being after Nine o'clock, Mr. Deputy Speaker proceeded, pursuant to Order [14 July] and Resolution [yesterday], to put forthwith the Question on an amendment moved by a member of the Government.
Amendment made: No. 15, in page 95, line 4, column 3, at beginning insert--
'In section 76(8), the definition of "relevant franked investment income".'.
-- [Mr. Darling.]
Bill reported, with amendments.
Order for Third Reading read.
I beg to move, That the Bill be now read the Third time.
This debate concludes proceedings on the first Finance Bill of the new Government. The Bill goes a long way towards implementation of the manifesto commitments that we made prior to the election and resulted in our winning. It introduces a number of measures that are good for the long-term health of the economy. The measures that we have taken in the Budget and in our reform of the way the Bank of England fixes short-term interest rates will ensure that we have a stable platform on which to build for the future.
Before I deal with the merits of the Bill, I want to say a word or two about a recurring theme of the debate. Conservative Members referred to the guillotine and to proceedings on the Bill generally. We had the usual two days in Committee of the whole House, nine sittings in Standing Committee A and the best part of two days on Report. If there was insufficient time to discuss everything that the Opposition wanted to discuss, they haveonly themselves to blame. From our proceedings in Committee--both here and upstairs--it is obvious that the Opposition did not make the best use of their time.
For example, on Wednesday 23 July, the hon. Member for Grantham and Stamford (Mr. Davies), who has won the respect of all hon. Members on previous Finance Bills, and whose ability to speak without notes on any subject for any length of time the Whips care to allot him is unparalleled, was warned under Standing Order No. 42, which deals with "irrelevance, or tedious repetition", because he spoke for more than an hour on clause 43, which the Opposition did not even oppose.
The hon. Member for Witney (Mr. Woodward) spoke for about an hour on a measure relating to the film industry that the Opposition did not oppose. We had a long discussion about the mother of the hon. Member for Daventry (Mr. Boswell) and whether she was Welsh. At one point, the shadow Chief Secretary told us about a tour that he had taken in various parts of the world. We had all sorts of discussions.
We know, because we had 18 years--rather too long--to practise, that it can be easy and tempting for the Opposition to filibuster and waste time when there is no matter of substance to discuss. Conservative Members and those who follow our proceedings outside the House have every right to expect that legislation should be studied line by line, but the Opposition did not put their limited time to good use in this instance. Some Labour Members believe that the Opposition's strategy all along was not to
29 Jul 1997 : Column 231
discuss the matters in hand, so that they would have some reason to complain afterwards. That is a matter for the Opposition.
It being Ten o'clock, Mr. Deputy Speaker put the Question already proposed from the Chair, pursuant to Order [14 July] and Resolution [yesterday].
Question put, That the Bill be now read the Third time:--
The House divided: Ayes 336, Noes 168.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Sir David Amess | Southend West | Con | no |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con | no |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con | no |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | no |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
Mr David Faber | Westbury | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Liam Fox | Woodspring | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con | no |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | tellno |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | no |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Robert Jackson | Wantage | Con | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | no |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con | no |
David Lidington | Aylesbury | Con | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | no |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | tellno |
Mr John Major | Huntingdon | Con | no |
Humfrey Malins | Woking | Con | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Mr Piers Merchant | Beckenham | Con | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Con | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | no |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | no |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
David Willetts | Havant | Con | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | absent |
Mr Michael Colvin | Romsey | Con | absent |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | absent |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | absent |
Mr Alastair Goodlad | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | absent |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | absent |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | absent |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | absent |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | absent |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con | absent |
Ann Winterton | Congleton | Con | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab | aye |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | aye |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | aye |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
Dr David Clark | South Shields | Lab (minister) | aye |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | tellaye |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | aye |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Lab | aye |
Mr Bernie Grant | Tottenham | Lab | aye |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | aye |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab | aye |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab | aye |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | tellaye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | aye |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | aye |
John McAllion | Dundee East | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | aye |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | aye |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab (minister) | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | aye |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab | aye |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | aye |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | aye |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | absent |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | absent |
Liz Blackman | Erewash | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Russell Brown | Dumfries | Lab | absent |
Colin Burgon | Elmet | Lab | absent |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | absent |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | absent |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Paul Clark | Gillingham | Lab | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | absent |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | absent |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | absent |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | absent |
John Cryer | Hornchurch | Lab | absent |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | absent |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
David Drew | Stroud | Lab | absent |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | absent |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | absent |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | absent |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Phil Hope | Corby | Lab | absent |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | absent |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | absent |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | absent |
Fiona Jones | Newark | Lab | absent |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | absent |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | absent |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | absent |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | absent |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | absent |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | absent |
Anne McGuire | Stirling | Lab | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | absent |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | absent |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | absent |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | absent |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | absent |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | absent |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | absent |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | absent |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | absent |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | absent |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | absent |
Derek Twigg | Halton | Lab | absent |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | absent |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | absent |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Michael Wills | North Swindon | Lab | absent |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | absent |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | no |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Bob Russell | Colchester | LDem | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | absent |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | absent |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | absent |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | absent |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | absent |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | absent |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | absent |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | absent |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | absent |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
John Swinney | North Tayside | SNP | absent |
Andrew Welsh | Angus | SNP | absent |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | no |
Mr Clifford Forsythe | South Antrim | UUP | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | absent |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | absent |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |