Lords amendments considered.
Lords amendment: No. 1, in page 1, line 5, leave out ("Her Majesty may by Order in Council") and insert ("the Secretary of State may by order")
I beg to move, That this House doth disagree with the Lords in the said amendment.
Mr. Deputy Speaker (Sir Alan Haselhurst):
With this, it will be convenient to take the following: amendment (a) in lieu of the Lords amendment, in page 1, line 5, leave out
Question put, That this House doth disagree with the Lords in the said amendment:--
The House divided: Ayes 349, Noes 134.
Historical Hansard | Online Hansard |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Andrew Welsh | Angus | SNP | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con | no |
David Lidington | Aylesbury | Con | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | no |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Mr Piers Merchant | Beckenham | Con | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | tellno |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | aye |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | aye |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
John McAllion | Dundee East | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Mr Alastair Goodlad | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | aye |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab | aye |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | no |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | aye |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | aye |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | aye |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
David Willetts | Havant | Con | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | tellaye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | aye |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | aye |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Con | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | tellno |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Margaret Ewing | Moray | SNP | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | no |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
John Swinney | North Tayside | SNP | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | tellaye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | no |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | aye |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Hazel Blears | Salford | Lab | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Dr David Clark | South Shields | Lab (minister) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con | no |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
John Taylor | Strangford | UUP | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | aye |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | no |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
Mr Bernie Grant | Tottenham | Lab | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Robert Jackson | Wantage | Con | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Mr David Faber | Westbury | Con | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con | no |
Humfrey Malins | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | no |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | aye |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | no |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | aye |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | aye |