Considered in Committee .
I beg to move amendment No. 2, in page 1, line 8, at end insert--
'(1A) Notwithstanding the establishment of the Parliament, or anything contained in this Act, the supreme authority of the Parliament of the United Kingdom shall remain unaffected and undiminished over all persons, matters and things in Scotland.'.
Does the hon. and learned Gentleman disclaim that authority, which is a Scottish authority?
That is an appalling amendment to put to the people who live in Scotland. I cannot understand it. Where were the Tories on 11 September? The position in the amendment was basically the position of the Tory party in the no, no campaign for the referendum. The Tories were hammered. They were wiped out by the Scottish people. That position was rejected on 11 September. To come back to Parliament several months later and put the same position again seems suicidal on the part of the official Opposition.
Question put, That the amendment be made:--
The Committee divided: Ayes 127, Noes 341.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con | aye |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | tellaye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con | aye |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Mr Alastair Goodlad | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Robert Jackson | Wantage | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | aye |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con | aye |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | tellaye |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con | aye |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con | absent |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | absent |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Colvin | Romsey | Con | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | absent |
Mr David Faber | Westbury | Con | absent |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | absent |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | absent |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | absent |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | absent |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | absent |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | absent |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | absent |
Mr John Major | Huntingdon | Con | absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | absent |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con | absent |
Ann Winterton | Congleton | Con | absent |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | absent |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Independent Conservative | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | tellno |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | no |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | no |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | tellno |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | no |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | no |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | no |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab | no |
Keith Hill | Streatham | Lab | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | no |
Phil Hope | Corby | Lab | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | no |
Fiona Jones | Newark | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | no |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab (minister) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
John McAllion | Dundee East | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | no |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | no |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | absent |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Colin Burgon | Elmet | Lab | absent |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | absent |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | absent |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Dr David Clark | South Shields | Lab (minister) | absent |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | absent |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | absent |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab | absent |
John Cummings | Easington | Lab | absent |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | absent |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | absent |
Janet Dean | Burton | Lab | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | absent |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | absent |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | absent |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | absent |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | absent |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab | absent |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | absent |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | absent |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | absent |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Lab | absent |
Mr Bernie Grant | Tottenham | Lab | absent |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | absent |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | absent |
Patrick Hall | Bedford | Lab | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | absent |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | absent |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | absent |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | absent |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab | absent |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | absent |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | absent |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | absent |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | absent |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | absent |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | absent |
Tom Levitt | High Peak | Lab | absent |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | absent |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | absent |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | absent |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | absent |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | absent |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | absent |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | absent |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | absent |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | absent |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | absent |
Margaret Moran | Luton South | Lab | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | absent |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | absent |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | absent |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | absent |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab (minister) | absent |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | absent |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | absent |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | absent |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | absent |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | absent |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | absent |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | absent |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | absent |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | absent |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | absent |
Stephen Timms | East Ham | Lab | absent |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | absent |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | no |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Bob Russell | Colchester | LDem | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | absent |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | no |
Margaret Ewing | Moray | SNP | no |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
John Swinney | North Tayside | SNP | no |
Andrew Welsh | Angus | SNP | no |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | absent |
Mr Clifford Forsythe | South Antrim | UUP | absent |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | absent |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |