Wild Mammals (Hunting with Dogs) Bill — 6 Mar 1998

Question put accordingly, That the clause be read a Second time:--

The House proceeded to a Division--

The House having divided: Ayes 64, Noes 187.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con2 54 (+2 tell)035.8%
Lab176 (+2 tell) 3043.4%
LDem9 3026.1%
PC0 2050.0%
UUP0 2020.0%
Total:187 64039.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamContellaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Mr Michael HeseltineHenleyConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkConaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
David AmessSouthend WestConabsent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringConabsent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastConabsent
David LidingtonAylesburyConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
David WillettsHavantConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Independent Conservativeabsent
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Ms Judith ChurchDagenhamLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLab (minister)no
Mr Lawrence CunliffeLeighLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLabtellno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabtellno
Keith HillStreathamLabno
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
David KidneyStaffordLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Mr David LockWyre ForestLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLabno
Don TouhigIslwynLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Mr Jamie CannIpswichLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Keith DarvillUpminsterLababsent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)absent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
David DrewStroudLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Lababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLababsent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLababsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Tony LloydManchester CentralLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)absent
John McAllionDundee EastLababsent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLababsent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Mr Roger StottWiganLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Derek TwiggHaltonLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Claire WardWatfordLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDemno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive