The Economy — 1 Dec 1998

I beg to move, as an amendment to the Address, at the end of the Question to add:

"But humbly regret that the Gracious Speech contains no proposals to save jobs or help businesses, but instead continues the policies that are pushing Britain's economy into a sharper downturn than is forecast for any other major EU economy; call on the Government instead to pursue policies of maintaining Britain's competitiveness by reversing its proposals which increase costs on business and to return to the policies conducted by the previous Government which left a golden economic legacy of low inflation, steady and sustainable growth and falling unemployment; and also urge the Government to make a clear statement of its position on the question of European tax harmonisation."

I notice, from the Register of Members' Interests, that the right hon. Member for Horsham (Mr. Maude) said that he undertakes remunerated advisory work for Morgan Stanley investment bankers. As we are debating the economy, should he not have declared that interest at the beginning of his speech?

Today in The Daily Telegraph the Prime Minister is dead against harmonisation, but yesterday in the Financial Times he was all for it. Which Prime Minister does the Chief Secretary support? Does he support yesterday's Prime Minister, or today's? Perhaps he supports both. Will the real Government at last stand up?

I am sure that that sounds even more impressive in German.

So have I.

We were promised

"a new understanding of how labour markets really work",

That is never mind the fact that, potentially, we are heading for zero growth, rising unemployment, economic uncertainty and a mis-reading of what is happening in the world economy.

I warmly welcome that very good measure and simplification. Labour Members may not be aware--even Ministers, as they do not see the papers of the previous Government, may not be aware of it--that I myself spent three years at work on the matter. Undoubtedly, a similar measure would have been introduced had a Conservative Government remained in office. However, I unreservedly welcome that part of the Queen's Speech.

Question put, That the amendment be made:--

The House divided: Ayes 134, Noes 373.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 129 (+2 tell)080.9%
DUP0 1050.0%
Independent1 00100.0%
Lab320 (+2 tell) 0077.2%
LDem44 0095.7%
PC4 00100.0%
SNP4 0066.7%
UUP0 4040.0%
Total:373 134078.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonConaye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Mr Stephen DayCheadleConaye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FallonSevenoaksConaye
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)aye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalConaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConaye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantageConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyConaye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireContellaye
Humfrey MalinsWokingConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkConaye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkConaye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)tellaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Ron DaviesCaerphillyLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)tellno
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
John Home RobertsonEast LothianLabno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Ms Tess KinghamGloucesterLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Mr David LockWyre ForestLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)tellno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Mr Roger StottWiganLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Mr Jamie CannIpswichLababsent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)absent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Tony LloydManchester CentralLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Gillian MerronLincolnLababsent
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Donald GorrieEdinburgh WestLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mr Cynog DafisCeredigionPCno
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)no
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPno
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)no
John SwinneyNorth TaysideSNPno
Andrew WelshAngusSNPno
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Mr William RossEast LondonderryUUPaye
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive