Order for Second Reading read.
I beg to move, That the Bill be now read a Second time.
Many things in the City of London have a very long history. The local electoral system dealt with in the Bill is certainly one of them. In recent times, the shortcomings of the system have been the subject of some criticism--shortcomings that have been recognised by the City corporation itself.
Dealing with those shortcomings legislatively has, however, been less straightforward, but it is what the corporation seeks to do in the measure. It does so in the context that none of the political parties now has a policy of abolishing the corporation, so the issue is one of reform and of how the City's various interests may be more evenly represented.
Although the Bill is corrective in nature, it would be quite wrong to infer that local government in the City has failed to work. The reverse is the case. The common council, which discharges the local authority functions in the City, is widely credited for its innovative activities. Indeed, one of the foundations of the success of the City as the leading international financial centre is the support that is given by its own dedicated local authority, to which the present Prime Minister testified in a lecture in the City in September 1996.
The corporation's support for democratic rights also has a long history. This speech is not the occasion for that trawl through history, but it is perhaps worth recalling that the passage of the Great Reform Bill of 1832 through the House followed strident petitions to Parliament from the City civic urging those reforms.
The last royal commission on London local government, which sat for three years between 1957 and 1960--perhaps I should declare an interest and say that it
24 Feb 1999 : Column 450
was appointed by my father--recognised the distinct nature of local government in the City, and recommended its retention.
That was 110 years ago--the man who asked the question was my grandfather. Alas, I did not know him--he died before I was born. However, he would turn in his grave if I did not speak on the matter to which he devoted his life.
Question, That the Question be now put, put and agreed to.
Question put accordingly, That the Bill be now read a Second time:--
The House divided: Ayes 198, Noes 91.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | tellaye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | aye |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | aye |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | aye |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Independent Labour | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | aye |
Robert Jackson | Wantage | Con | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | aye |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | tellaye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | aye |
Mr John Major | Huntingdon | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Mr David Prior | North Norfolk | Con | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | aye |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | aye |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | aye |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | no |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | no |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Dr David Clark | South Shields | Lab | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | tellno |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | no |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | no |
John McAllion | Dundee East | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | tellno |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | both |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | absent |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | absent |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | absent |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | absent |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | absent |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Peter Atkinson | Hexham | Con | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | absent |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | absent |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | absent |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | absent |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | absent |
Liz Blackman | Erewash | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Hazel Blears | Salford | Lab | absent |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | absent |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | absent |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | absent |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab | absent |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | absent |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | absent |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | absent |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | absent |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | absent |
Russell Brown | Dumfries | Lab | absent |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | absent |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | absent |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | absent |
Colin Burgon | Elmet | Lab | absent |
Simon Burns | West Chelmsford | Con | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | absent |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | absent |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | absent |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | absent |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | absent |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | absent |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con | absent |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | absent |
Paul Clark | Gillingham | Lab | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | absent |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | absent |
Ann Coffey | Stockport | Lab | absent |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | absent |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | absent |
Mr Michael Colvin | Romsey | Con | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | absent |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | absent |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | absent |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | absent |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | absent |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | absent |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | absent |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | absent |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | absent |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | absent |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | absent |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con | absent |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | absent |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | absent |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | absent |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | absent |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | absent |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | absent |
Mr David Faber | Westbury | Con | absent |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con | absent |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | absent |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | absent |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | absent |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | absent |
Mr Clifford Forsythe | South Antrim | UUP | absent |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | absent |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | absent |
Michael Foster | Worcester | Lab | absent |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | absent |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | absent |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Edward Garnier | Harborough | Con | absent |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | absent |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | absent |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | absent |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | absent |
Mr Alastair Goodlad | Eddisbury | Con | absent |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | absent |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | absent |
Mr Bernie Grant | Tottenham | Lab | absent |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | absent |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab | absent |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | absent |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | absent |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | absent |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | absent |
Patrick Hall | Bedford | Lab | absent |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | absent |
Nick Harvey | North Devon | LDem | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | absent |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | absent |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | absent |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | absent |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | absent |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | absent |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | absent |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | absent |
Phil Hope | Corby | Lab | absent |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | absent |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | absent |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | absent |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | absent |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | absent |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | absent |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | absent |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | absent |
Fiona Jones | Newark | Lab | absent |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | absent |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | absent |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | absent |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | absent |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | absent |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | absent |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | absent |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | absent |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | absent |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Chris Leslie | Shipley | Lab | absent |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | absent |
David Lidington | Aylesbury | Con | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | absent |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | absent |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab (minister) | absent |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | absent |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | absent |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | absent |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | absent |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | absent |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | absent |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | absent |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | absent |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | absent |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | absent |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | absent |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | absent |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | absent |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | absent |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | absent |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | absent |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | absent |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | absent |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | absent |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | absent |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | absent |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | absent |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | absent |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | absent |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | absent |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab | absent |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
Andy Reed | Loughborough | Lab | absent |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | absent |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | absent |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | absent |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | absent |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | absent |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | absent |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | absent |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | absent |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab | absent |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | absent |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | absent |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | absent |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | absent |
Christine Russell | City of Chester | Lab | absent |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | absent |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | absent |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | absent |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | absent |
Angela Smith | Basildon | Lab | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | absent |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | absent |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | absent |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | absent |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | absent |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | absent |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | absent |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | absent |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab | absent |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | absent |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | absent |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | absent |
John Swinney | North Tayside | SNP | absent |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Mr John Taylor | Solihull | Con | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | absent |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | absent |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | absent |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | absent |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | absent |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | absent |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | absent |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | absent |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |
Claire Ward | Watford | Lab | absent |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | absent |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | absent |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | absent |
Andrew Welsh | Angus | SNP | absent |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | absent |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | absent |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | absent |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | absent |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | absent |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | absent |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | absent |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | absent |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con (front bench) | absent |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | absent |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | absent |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |