Health Bill [Lords] — Health and safety of NHS doctors — 15 Jun 1999

(a) an employer, and;

(b) a provider of health services.

(2) In subsection (1) "independent" means having a majority of members not employed by the NHS or under the control of the Secretary of State.'.-- [Mr. Simon Hughes.]

Brought up, and read the First time.

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Mr. Deputy Speaker:

With this, it will be convenient to discuss the following amendments: No. 78, in clause 2, page 2, line 20, at end insert--

Motion and clause, by leave, withdrawn.

(a) the benefits; and

(b) the practicality

of setting up and funding a health care and efficiency scheme in their area, and every report shall specify those measures that the Authority or Board consider should be taken in order to alleviate fuel poverty in their area.

(2) In subsection (1)--

"fuel poverty" means the inability to afford adequate warmth because of the inadequate energy efficiency of a home;

"health care and efficiency scheme" means a scheme for enabling or assisting persons suffering from fuel poverty to heat their homes more efficiently.'.-- [Sir Robert Smith.]

Brought up, and read the First time.

I beg to move, That the clause be read a Second time.

The new clause rehearses a proposal in the Health Care and Energy Efficiency Bill, my private Member's Bill whose Second Reading has been begun but adjourned. Given that that Bill will run out of time, the new clause gives the Minister an opportunity to outline how he will deal with this important matter.

The new clause would help health authorities to implement the results of the pilot schemes that have already been held and to help people who suffer health problems as a result of such factors as damp and poor insulation in their housing. I hope that the Minister, when he replies, will set out the Government's approach.

My office and the Department are trying to set up a meeting in connection with my private Member's Bill, which the Department of the Deputy Prime Minister has said it is seeking to improve. Obviously I welcome that, but it is important to hear what the Government intend

15 Jun 1999 : Column 243

to do. Some successful schemes have been carried out, and best practice should apply across the country. I hope that the Minister will say how the Government plan to do that.

Motion and clause, by leave, withdrawn.

Brought up, and read the First time.

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Mr. Deputy Speaker (Sir Alan Haselhurst):

With this, it will be convenient to discuss the following: New clause 28-- Regulation of doctors' working hours --

It being five hours after the commencement of proceedings on the Allocation of Time motion, Mr. Deputy Speaker, pursuant to Order [this day], put forthwith the Question already proposed from the Chair.

Question put , That the clause be read a Second time:--

The House divided: Ayes 154, Noes 337.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 114070.4%
Independent0 1050.0%
Lab337 (+2 tell) 0081.5%
LDem0 33 (+2 tell)076.1%
PC0 1025.0%
SNP0 2033.3%
UUP0 3030.0%
Total:337 154076.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Stephen DayCheadleConaye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksConaye
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantageConaye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConaye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkConaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchConabsent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mr Alastair GoodladEddisburyConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)tellno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLabno
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellno
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Mr David LockWyre ForestLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Sir John MorrisAberavonLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Mr Roger StottWiganLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Don TouhigIslwynLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
John GroganSelbyLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)tellaye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemtellaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Andrew WelshAngusSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPaye
Mr William RossEast LondonderryUUPaye
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive