Finance Bill — Repeals — 6 Jul 1999

I beg to move amendment No. 14, in page 97, line 29, column 4, leave out '2,320' and insert '2,230'.

I hope that this amendment will not cause anything like the controversy caused by the previous amendment. It amends schedule 1, which concerns vehicle excise duty for goods vehicles, and corrects a typographical error in the tabled rate for three-axle rigid goods vehicles weighing between 23 and 25 tonnes. The provision should have remained unchanged at 2,230 lbs rather than the 2,320 lbs set out in the schedule.

This corrective amendment reflects Government policy: rates for all goods vehicles, apart from the more heavily loaded vehicles that became available from 1 January, should be frozen, as they were last year. Lorries relicensed since the Budget have of course been charged at the correct rate. I trust that there will be no opposition to the amendment.

Amendment agreed to.

I beg to move amendment No. 1, in page 102, line 15, at end insert--

'(5) For the purposes of subsection (2) above the Commissioners may only give notice in the circumstances specified in subsection (2) above if it appears to the Commissioners that--

(a) a company is engaged in a VAT avoidance scheme,

(b) membership of the group threatens the collectability of tax, or

(c) the revenue loss associated with its membership of the group goes beyond the natural consequences of grouping.'.

Although the amendment will be spoken to by my hon. Friend the Member for West Dorset (Mr. Letwin), I am moving it because of the rules of advocacy. My hon. Friend may conceivably have an indirect interest, which he will doubtless describe to the House.

medium-sized businesses which cannot afford to employ legions of highly paid advisers to protect them against the exercise of those powers.

Amendment negatived.

Amendment made: No. 25, in page 112, line 37, leave out from 'Kingdom' to end of line 38 and insert 'and--

(a) any European Union institution in Brussels, Luxembourg or Strasbourg, or

(b) the national parliament of another member State.".'.-- [Mrs. Roche.]

Amendment made: No. 35, in page 175, line 26, at end insert--

'(2) Business assets: Roll-over relief

Chapter Short title

Extent of repeal 1992 c. 12.

The Taxation of Chargeable Gains Act 1992. Section 193.

This repeal has effect in accordance with section (Business assets: roll-over relief) (2) of this Act.'.-- [Mrs. Roche.]

Order for Third Reading read.

I beg to move, That the Bill be now read the Third time.

The Finance Bill reforms and strengthens the British economy by rewarding work, enterprise and families. Quite rightly, it has been subjected to detailed scrutiny, both on Report and in Committee. I thank all right hon. and hon. Members, some of whom are in the Chamber, who contributed to our consideration of the Bill in Committee. I particularly thank my hon. Friends for the excellence of their work on the Bill, but also thank Opposition Members for their work--not least because it has given us some profound insights into where they stand on so many key issues of tax policy, spending policy and economic policy.

The Bill helps to lock in the economic stability that the Government have been creating since we entered office, and introduces new measures to improve--for the long term--the productivity and performance of the British economy. The Bill contains measures to improve investment, to strengthen links between business and education, and to improve the tax position of growing firms.

The Bill's measures give Britain the lowest rates of company taxation in our history. Indeed, the measures give us the lowest tax rates of any major industrialised country anywhere in the world. Moreover, those rates will not apply for only one year, but will remain at that level, or below, for the remainder of this Parliament. They are evidence of the Government's determination to make Britain the very best place for businesses to invest, and the very best place for businesses to do business.

The Finance Bill helps put in place the building blocks not only for an enterprise economy, but for a fair society--the current Government, unlike the previous one, recognise that the two go together. In our two previous Budgets, we helped people move from welfare

6 Jul 1999 : Column 919

to work. We are now taking that fundamental reform a step further, by ensuring that, when people go into work, it pays.

Question put, That the Bill be now read the Third time:--

The House divided: Ayes 326, Noes 149.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 125 (+2 tell)078.9%
Lab326 (+2 tell) 0078.8%
LDem0 21045.7%
UUP0 3030.0%
Total:326 149075.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyConno
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConno
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemno
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
David ChaytorBury NorthLabaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Dr Michael ClarkRayleighConno
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Mr Michael ColvinRomseyConno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLabaye
Mr Lawrence CunliffeLeighLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
David CurrySkipton and RiponConno
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Stephen DorrellCharnwoodConno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Nigel EvansRibble ValleyConno
Margaret EwingMoraySNPabsent
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Mrs Teresa GormanBillericayConno
Donald GorrieEdinburgh WestLDemno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
John GroganSelbyLab (minister)aye
John GummerSuffolk CoastalConno
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworthLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLababsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)tellaye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Michael JackFyldeConno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Robert JacksonWantageConno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabaye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert KeySalisburyConno
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamContellno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Tom LevittHigh PeakLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLabaye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labaye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sir Peter LloydFarehamConno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr David LockWyre ForestLabaye
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)aye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConno
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
David MacleanPenrith and The BorderConno
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConno
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLabaye
Michael MatesEast HampshireConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
John McAllionDundee EastLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Bill OlnerNuneatonLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)no
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr David RendelNewburyLDemno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr William RossEast LondonderryUUPno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Martin SalterReading WestLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLabaye
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Anthony SteenTotnesConno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Mr Roger StottWiganLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConno
John TaylorStrangfordUUPabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)no
Don TouhigIslwynLababsent
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Jon TrickettHemsworthLabaye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Derek TwiggHaltonLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Peter ViggersGosportConno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Claire WardWatfordLababsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
Andrew WelshAngusSNPabsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)no
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WilshireSpelthorneConno
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive