Disqualifications Bill — 25 Jan 2000

Amendment proposed: No. 32, in page 1, line 9, after "Ireland)", add--

Question put, That the amendment be made:--

The Committee divided: Ayes 19, Noes 280.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 12 (+2 tell)08.7%
DUP0 1050.0%
Lab280 (+2 tell) 0067.6%
LDem0 000.0%
UUP0 6060.0%
Total:280 19047.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstContellaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamContellaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)tellno
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
David KidneyStaffordLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
John McFallDumbartonLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)tellno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Gareth ThomasHarrow WestLabno
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardWitneywhilst Labno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLababsent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Ann CoffeyStockportLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Keith DarvillUpminsterLababsent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
David DrewStroudLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
John McAllionDundee EastLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Bridget PrenticeLewisham EastLababsent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDemabsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemabsent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)aye
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPaye
Mr William RossEast LondonderryUUPaye
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive