Defence White Paper — Approved — 28 Feb 2000

Those voting Aye passed the motion:

This House approves the 1999 Defence White Paper (Cm 4446).

Link is actually to Cm 5000, which refers to Cm 4446, which does not appear on the internet.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 142 (+2 tell)090.0%
Independent0 1050.0%
Independent Labour1 00100.0%
Lab317 (+2 tell) 0076.5%
LDem30 0065.2%
PC0 2050.0%
SNP0 2033.3%
UUP0 2020.0%
Total:348 149077.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir John MorrisAberavonLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Andrew WelshAngusSNPabsent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLabaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Patrick HallBedfordLabaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPno
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Mrs Teresa GormanBillericayConno
Frank FieldBirkenheadLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Ruth KellyBolton WestLababsent
Joe BentonBootleLabaye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John ButterfillBournemouth WestConno
Andrew MacKayBracknellConno
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Nick PalmerBroxtoweLabaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemaye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Eric MartlewCarlisleLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Mr Stephen DayCheadleConno
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Ann WintertonCongletonConno
Betty WilliamsConwyLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Phil HopeCorbyLabaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)tellaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLabaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John McFallDumbartonLababsent
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
John McAllionDundee EastLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Peter AinsworthEast SurreyConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Mr John TownendEast YorkshireConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Ian StewartEcclesLabaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Liz BlackmanErewashLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Sir Peter LloydFarehamConno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Michael JackFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Peter ViggersGosportConno
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Mr Nick St AubynGuildfordConno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Derek TwiggHaltonLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Bill RammellHarlowLabaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
David WillettsHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Tony LloydManchester CentralLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)tellno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Margaret EwingMoraySNPno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLababsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Peter HainNeathLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Fiona JonesNewarkLabaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
John HoramOrpingtonConno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLababsent
Robert KeySalisburyConno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Chris LeslieShipleyLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
David CurrySkipton and RiponConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mr John TaylorSolihullConno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
David BorrowSouth RibbleLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
David KidneyStaffordLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLabaye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
John MaplesStratford-on-AvonConno
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
John GummerSuffolk CoastalConno
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Mr Martin BellTattonIndependentno
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Mr Tom CoxTootingLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Anthony SteenTotnesConno
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Dan NorrisWansdykeLababsent
Robert JacksonWantageConabsent
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Claire WardWatfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)tellaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
John HealeyWentworthLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetConno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labouraye
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Mr David FaberWestburyConno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Neil TurnerWiganLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr Michael TrendWindsorConno
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Humfrey MalinsWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Dr John MarekWrexhamLababsent
Sir Ray WhitneyWycombeConno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)absent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mr Paddy AshdownYeovilLDemabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive